لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۳۵

برای کاهش تنش؛ رایس از هند به پاکستان رفت


کاندولیزا رایس در کنار یوسف رضا گیلانی، نخست‌وزیر پاکستان. عکس از (AFP)

وزیر خارجه آمریکا، که با هدف کاستن از تنش میان هند و پاکستان به منطقه سفر کرده است، پس از دیدار از هند روز پنج‌شنبه وارد اسلام‌آباد شد.


خانم رایس پس از ورود به اسلام‌آباد، از پاکستان خواست تا پس از حوادث تروریستی بمبئی، در جنگ علیه تروریسم «عزمی جدی» داشته باشد و «پاسخی قاطعانه» ابراز کند.


وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با مقام‌های نظامی و غیرنظامی حکومت پاکستان گفت خوشنود است که دولت پاکستان را در مبارزه با تروریسم متعهد و پایبند یافته است.


کاندولیزا رایس گفت که در دیدارش با مقام‌های دولت پاکستان، آنها را «متمرکز بر خطر» تروریسم یافته و دریافته است که آنها «مسئولیت‌های خود را در پاسخ دادن به تروریسم و تندروی درک می‌کنند.»


پس از وقوع حملات تروریستی هفته گذشته در شهر بمبئی، هند انگشت اتهام را به سوی همسایه‌اش، پاکستان، نشانه گرفته و برخی از مقام‌های هندی اعلام کرده‌اند که تروریست‌های مهاجم همگی پاکستانی بوده‌اند.


کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه سفر اروپایی خود را ناتمام گذاشت و به دهلی‌نو رفت و در دیدار با نخست‌وزیر و وزیر خارجه هند، خواهان خویشتنداری هند در تحقیقات مربوط به حوادث تروریستی هفته گذشته در شهر بمبئی، که تنش‌ها میان دو همسایه را تشدید کرده است، شد.


وزیر خارجه آمریکا همچنین بر اهمیت نقش پاکستان در چگونگی رویارویی با افراد و گروه‌هایی که «حتی اگر وابستگان حکومت نباشند اما از خاک پاکستان استفاده می‌کنند» تاکید کرد.


از سوی دیگر، رییس جمهوری پاکستان می‌گوید که علیه «عناصری» از کشورش که در حوادث تروریستی بمبئی نقش داشته‌اند «اقدامی قاطع» خواهد کرد.


دفتر ریاست جمهوری پاکستان نیز پس از دیدار آصف‌علی زرداری با کاندولیزا رایس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که رییس جمهوری پاکستان در گفت‌وگوهایش با وزیر خارجه آمریکا تعهد خود را نسبت به ادامه مبارزه با تروریسم ابراز کرده است.


بر پایه این بیانیه، رییس جمهوری پاکستان همچنین بار دیگر قول داده است به تحقیقات در باره حملات تروریستی بمبئی کمک کند و اطمینان داده است که کشورش مراقبت می‌کند تا به پایگاهی برای اقدام تروریستی تبدیل نشود.


XS
SM
MD
LG