لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۵۵

یک اسرائیلی به خاطر سفر به ایران محاکمه می‌شود


نشان پلیس اسرائیل
پلیس اسرائیل یک شهروند آن کشور را که بتازگی به ایران سفر کرده است به «نقض قوانین» ‌متهم و علیه او اقامه دعوی کرده است.

پلیس اسرائیل روز پنج‌شنبه اعلام کرد که آقای موسی سلیمان، با تابعیت و گذرنامه اسرائیلی،‌ با نقض مقررات کشورش بتازگی به ایران سفر کرده است.

پلیس همچنین گفته است که پس از انجام تحقیقاتی از این شهروند اسرائیلی، پرونده‌ای علیه آقای سلیمان در محاکم قضایی اسرائیل گشوده است. اتهام موسی سلیمان «سفر غیرقانونی به ایران» اعلام شده است.

در کیفرخواستی که علیه آقای سلیمان صادر شده، به بازجویی‌های او نزد پلیس اسرائیل نیز استناد شده است که در آنها گفته بود هنگام اقامتش در ایران، عوامل دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی دو بار با او دیدار کرده و از او خواسته‌اند اطلاعاتی در باره ارتش اسرائیل در اختیار آنها بگذارد.

از واکنش آقای سلیمان به این خبر و همچنین در مورد دلایل سفرش به ایران هیچ گزارشی در رسانه‌های اسرائیل منتشر نشده است.

به گفته پلیس اسرائیل، سفر موسی سلیمان به ایران در بهار گذشته انجام شده است. او برای دریافت روادید به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول رفته و درخواست روادید کرده است. اما کارمندان کنسولگری ایران در استانبول،‌ گذرنامه اسرائیلی او را نزد خود نگاه داشته و تنها برگه عبور موقت در اختیار او گذاشته‌اند.

نهادهای امنیتی اسرائیل می‌گویند ‌«گروگان نگاه داشتن» گذرنامه‌های یهودیانی که به ایران سفر می‌کنند پیش از این نیز سابقه داشته است و «این احتمال هست که از این گذرنامه‌ها برای عملیات دستگاه‌های اطلاعاتی ایران در خارج سواستفاده شود.»

جمهوری اسلامی ایران به این گزارش واکنشی ابراز نکرده است.

به گفته مقام‌های پلیس اسرائیل،‌ دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی تلاش خود را برای تماس با یهودیان ایرانی مقیم اسرائیل افزایش داده‌اند.

حدود دو هفته پیش نیز دادگاه تل آویو پس از محاکمه‌ای چندماهه، یک مرد اسرائیلی ایرانی‌تبار را به خاطر تماس منظم با عوامل جمهوری اسلامی مقصر شناخت و او را به زندان محکوم کرد.

اقامه دعوی علیه آقای سلیمان در اسرائیل تازگی دارد. پیش از این کسی در اسرائیل به اتهام «سفر غیرقانونی به ایران» محاکمه نشده بود.

سازمان امنیت داخلی اسرائیل در سال‌های اخیر از چند شهروند اسرائیلی که به ایران سفر کرده بودند بازجویی‌های کرده بود.

طی سالیان گذشته شماری از روزنامه‌نگاران اسرائیلی با گذرنامه‌هایی غیراسرائیلی به ایران سفر کرده و شرح و عکس‌های سفر خود را نیز به طور گسترده در رسانه‌های اسرائیل و جهان منتشرکرده‌اند.

اسرائیل نیز در مواردی استثنائی به ایرانیان غیریهودی اجازه ورود به خاکش را داده است. از جمله چند ماه پیش، دو خانواده مسلمان ایرانی برای درمان فرزندان خود، از راه کشوری سوم به اسرائیل رفتند. یک پسر نوجوان مبتلا به سرطان و یک دختر نابینای ایرانی نیز پس از درمان در اسرائیل به ایران بازگشتند.
XS
SM
MD
LG