لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۱۲

پنج دری: نگاهی به هنر ايران در هفته گذشته


همزمان با سالروز در گذشت مولانا جلال الدين بلخی شاعر بزرگ ايرانی، پنج شنبه بيست و سوم آذر ماه علی دهباشی نويسنده و پژوهشگر و سردبير مجله ادبی بخارا اقدام به برپايی شب مولانا کرد.

درگذشت ايرج زند نقاش و مجسمه ساز پيشرو


جامعه هنری ايران پنچ شنبه بيست و سوم آذرماه، ايرج زند يکی از نقاشان و مجسمه سازان پيشرو خود را از دست داد.


ايرج زند از شاگردان مستقيم محسن وزيری مقدم از بنيانگذاران هنر مدرن در ايران، خود در سال های اخير يکی از استادان مطرح و تاثير گذار نقاشی و مجسمه سازی مدرن ايران بود.


پرويز کلانتری نقاش برجسته درباره ايرج زند و آثارش به راديو فردا گفت:«ايرج زند با کار مدرن و چشمگيری که می کرد، در تاثيرگذاری نه تنها بر جامعه نقاشان و هنرهای تجسمی بلکه بر مردم نقش مهمی داشت.»

آقای کلانتری افزود:« کارهای او در سطح شهر تهران نصب شده و همين به مردم ياد می دهد که با آثار و زيبايی شناسی مدرن آشنا شوند.»

پرويز کلانتری گفت:« رفتن ايرج زند که نقش خيلی کليدی در هنرهای تجسمی ايران داشت، برای همه، نه تنها جامعه هنری ايران بلکه مردم ايران و مردم شهر تهران يک فاجعه است.»


ايرج زند متولد ۱۳۲۹ از تهران، فارغ التحصيل مدرسه عالی هنرهای بوزار پاريس بود.


او در سال ۱۳۶۳ عضو هيئت مديره انجمن نقاشان ايران شد و کار تدريس را هم از همان سال ها در دانشکده های هنری ايران آغاز کرد.


ايرج زند که از سال ۶۴ تا کنون بيش از ۱۵۰ نمايشگاه انفرادی و جمعی در ايران و کشورهای مختلف جهان برپا کرد، در سن ۵۶ سالگی بر اثر بيماری سرطان در تهران درگذشت.


حسين عليزاده و نامزدی جايزه گرمی


حسين عليزاده آهنگساز و نوازنده چيره دست تار و سه تار، به خاطر آخرين آلبومش با نام به تماشای آب های سپيد هفته پيش در بخش بهترين آلبوم سنتی جهان نامزد دريافت جايزه گرمی شد.


آلبوم به تماشای آب های سپيد کار مشترک حسين عليزاده و ژيوان گاسپاريان آهنگساز ارمنی که از سوی هيئت داوران چهل و نهمين دوره جايزه سالانه گرمی به عنوان کانديدا معرفی شده، تنها اثر ايرانی در بين نامزدهای سال ۲۰۰۶ اين جايزه است.


پيش از اين از ايران تنها علی شيرازی نيا و شهرام طيبی توانسته اند به خاطر ترانه تشکر در سال ۲۰۰۲ جايزه گرمی را در رشته بهترين تدوين موسيقی الکترونيک به خود اختصاص دهند.


محمدرضا شجريان، حسين عليزاده و کيهان کلهر نيز سال های گذشته با آثاری همچون فرياد، زمستان است و غزل به عنوان ‏کانديدای دريافت جايزه گرمی مطرح شده بودند.


جايزه گرمی يکی از معتبرترين جوايز موسيقی در آمريکاست که به اسکار موسيقی شهرت پيدا کرده است.


مراسم اهدای اين جايزه يازدهم فوريه ۲۰۰۷ در لس آنجلس برگزار می شود.


برپايی شب مولانا


همزمان با سالروز در گذشت مولانا جلال الدين بلخی شاعر بزرگ ايرانی، پنج شنبه بيست و سوم آذر ماه علی دهباشی نويسنده و پژوهشگر و سردبير مجله ادبی بخارا اقدام به برپايی شب مولانا کرد.


در اين مراسم که با سخنان علی دهباشی آغاز شد، دکتر محمد علی موحد يکی از مولوی شناسان سرشناس آخرين مطالعات و تحقيقات خود را درباره مولانا و شمس با عنوان «غروب شمس» ارائه کرد.


دکتر موحد درابتدای سخنان خود گفت:« از سال تولد و وفات شمس هيچ اطلاعات درستی وجود ندارد، ولی او در بيست و ششم جمادی الاخر سال ۶۴۲ به قونيه آمد و به ميان بازرگانان رفت و در همان وقت با مولونا ديدار کرد.»


به گفته دکتر موحدی، شمس که «ماموريت نجات مولانا ازگرفتاری درميان قوم ناهموار را داشت، پس از مدتی بر آن شد که او را به حال خود راها سازد، اما او می دانست مولانا چندان در اين رابطه پخته شده که می تواند پس از ترک شمس به روی پاهای خود بايستد.»


دکتر موحدی درادامه به آرا گوناگون در مورد مرگ شمس اشاره کرد و تاييد کرد که محل دفن شمس تبريزی شهر خوی است.


در پايان شب مولانا، گروه موسيقی سابه نيز با دو غزل از غزليات شمس با صدای صادق ميرزا هنرنمايی کرد.


XS
SM
MD
LG