لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۱۶

بابک بيات نيازمند جراحی پيوند کبد است


بابک بیات یکی از باسابقه ترین آهنگسازان ایرانی است

بابک بیات از آهنگسازان با سابقه و برجسته که مدتی است در بخش مراقبت های ويژه بیمارستان ایران مهر بستری است، نياز فوری به جراحی پيوند کبد دارد.


او به گفته دخترش غزل بیات در طول این سال ها فاقد دفترچه بیمه بوده و تمام هزینه های سنگین درمانش را خود بدون کوچک ترین حمایتی پرداخت می کرده است. بابک بيات اکنون برای جراحی پيوند کبد به کمک مالی فوری نياز دارد.


بابک بیات از دو سال پیش از نارسایی مزمن و پشرفته ی کبدی رنج برده است و در حال حاضر هوشیاری اش به دلیل جمع شدن مواد سمی و عفونت کاهش پیدا کرده و تا کنون دو بار به کما رفته است.


به گفته پزشک معالج این هنرمند، از هر چهار نفری که به علت نارسایی کبد به حالت اغما فرو می روند، یک نفر جان خود را از دست می دهد.


هزینه عمل پیوند کبد بابک بیات نزدیک به 60 میلیون تومان برآورد شده است که با تلاش های اهالی موسیقی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها پرداخت ده میلیون تومان آن را پذیرفته است.


ایرج جنتی عطایی شاعر، ترانه سرا و همکار و دوست دیرین بابک بیات در گفت و گویی با رادیو فردا درباره کمک مالی دولتی برای این عمل جراحی گفت:« اگر قرار بوده که این کمک ها به شخصیت درخشانی مثل بابک بیات بشود باید بیشتر از اینها هزینه شود.»


آقای عطايی در گفت و گوی خود با راديو فردا افزود:« اگر ادرات رسمی و دولتی کارشان به جای سرکوب، سانسور و ارعاب، پرداخت به مسائل هنر و هنرمند بود اصلا نباید بابک بیات دچار این وضعیت می شد.»


بابک بیات در سال 1325 در تهران به دنیا آمد. او از 19 سالگی کار موسیقی را در اپرای تهران زیر نظر ثمین باغچه بان و نصرت الله زابلی شروع کرد و هم آنجا با موسیقی کلاسیک و جهانی آشنا شد.


بابک بیات چندین سال بعد به خاطر دوستی و همکاری نزدیک با ایرج جنتی عطایی به ساخت موسیقی ترانه روی آورد.


بابک بيات اندکی بعد به ساخت موسیقی برای شاعرانی چون احمد شاملو روی آورد. از جمله آثار او در این زمینه می توان به کاست سکوت سرشار از ناگفته هاست و چیدن سپیده دم اشاره کرد.


بابک بيات در ساخت موسيقی فيلم نيز فعال بوده است و از جمله موسيقی فيلم هايی نظير مرگ یزدگرد، عروسی خوبان، شاید وقتی دیگر و مسافران، کشتی آنجلیکا،عروس، نقطه ضعف، اتوبوس، ولایت عشق، پهلوانان نمی میرند، جهان پهلوان و افسانه سلطان وشبان را در کارنامه خود دارد.


XS
SM
MD
LG