لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۳۱

نظامی بريتانيايی متهم به جاسوسی برای ايران محاکمه شد


ژنرال فرانسوی فرانک لبوت و ژنرال ديويد ريچاردز در افغانستان

دانيل جيمز، یکی از دستیاران فرمانده نیروهای بریتانیایی در ناتو در افغانستان که به دادن اطلاعات مخفی به ایران متهم شده، روز چهارشنبه 27 دسامبر در دومین جلسه دادگاه در لندن حضوریافت.


اتهام سرجوخه دانیل جیمز، مترجم ژنرال دیوید ریچاردز، براساس قانون حفظ اسرار دولتی انگلیس، «لطمه به امنیت دولت» اعلام شده است.


اولین جلسه دادگاه روز چهارشنبه گذشته و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.


به گزارش رویترز، سرجوخه دانیل جمیز به عنوان مترجم ژنرال دیوید ریچارد، فرمانده بریتانیايی ناتو، ازاطلاعات حساس نظامی و سیاسی آگاهی داشته است.


به گزارش مطبوعات بریتانیا، اتهام این مامورانگلیسی «دادن اطلاعات حساب شده ای است که دشمن می تواند مستقیما یا به طورغیرمستقیم از آن استفاده کند.»


بر اساس کیفرخواست، این اقدام از طریق ارتباط با «یک قدرت خارجی» انجام شده است.به عقیده ناظران مقصود از يک قدرت خارجی کشور ایران است.


منابع امنیتی افغانستان روز 21 دسامبر گزارش دادند که مترجم فرمانده بریتانیايی نیروهای ناتو در افغانستان به اتهام جاسوسی در بازداشت است.


سرجوخه دانيل جيمز، که مادرش ایرانی است و زبان فارسی را به روانی صحبت می کند متهم شده که اسرار نظامی را، به «یک کشور دشمن» که گفته می شود ایران است، منتقل کرده است.این اتهام همزمان با تشدید عملیات نیروهای انگلیسی علیه طالبان و افزایش تنش در روابط غرب و ایران اعلام شده است.
XS
SM
MD
LG