لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۵۷

پيامد محروميت فوتبال ايران چه خواهد بود؟


محروميت فوتبال ايران، يک هفته پيش از آغاز بازی های آسيايی دوحه صورت گرفته است.

طبق بيانيه ای که روز پنج شنبه ۲۳ نوامبر منتشر شد، فدراسيون فوتبال ايران استقلال خود از دولت را حفظ نکرده است و به همين دليل ناقض بند هفدهم اساسنامه فيفا شناخته شده است.


پکا اودروزولا، سخنگوی فيفا در گفت و گو با راديو اروپای آزاد، راديو آزادی می گويد:«کميته اظطراری فيفا اين تصميم را پس از آن گرفت که روشن شد ايران به اساسنامه اين انجمن مبنی بر استقلال فدراسيون های عضو، مستقل بودن روند تصميم گيری مربوط به فوتبال از دولت و نيز تغيير مديران فدراسيون پايبند نبوده است.»


اختلاف ميان فيفا و فدراسيون فوتبال ايران ساعتی پس از تساوی تيم ملی فوتبال ايران با تيم آنگولا در بازی های جام جهانی آلمان و حذف ايران از رقابت های جام بالاگرفت؛ وقتی رييس سازمان تربيت بدنی ايران محمد دادکان را از رياست فدراسيون فوتبال ايران برکنار و کيومرث هاشمی را به جای وی منصوب شد.


ابولفضل جلالی روزنامه نگار و سرپرست سابق تيم ملی درباره دلايل محروميت فوتبال ايران به راديو فردا می گويد:«بحث تغيير اساسنامه فدراسيون فوتيال ايران ازمدت ها پيش مطرح بوده و فيفا در طول سال های گذشته يارها به ايران تذکر داده است.


وی می افزايد:«فيفا از ايران می خواهد که فدراسيون مستقل باشد و تابع حکومت نباشد. اما برکناری آقای دادکان به فيفا ثابت کرد که قدرت فدراسيون فوتبال ايران در دست حکومت است."


به گفته ابوالفضل جلالی، در گذشته فدراسيون فوتبال يونان، کنيا، لهستان و چند کشور ديگر هم به دلايل مشابه با محروميت از بازی های بين المللی توسط فيفا روبرو شده اند.


آقای جلالی می گويد در صورتی که فدراسيون فوتبال ايران اساسنامه را تصحيح کند، تيم ملی فوتبال ايران از محروميت خارج خواهد شد.


محروميت فوتبال ايران، يک هفته پيش از آغاز بازی های آسيايی دوحه صورت گرفته است.


ابوالفضل جلالی درباره تاثير اين تصميم فيفا بر سرنوشت تيم ملی فوتبال ايران به راديو فردا می گويد:«با حکم صادر شده تيم ايران نمی تواند در بازی های دوحه شرکت کند و اين برای فوتبال ايران يک شوک و لطمه بزرگ خواهد بود.»


وی می افزايد:«اما از سوی ديگر، شايد اين مساله باعث شود که فدراسيون فوتيال ايران تصميم قاطعی بگيرد که بيش از اينکه به مسايل چند بازيکن فوتبال بپردازد، به سخت افزارهايی که در فوتبال ما نيست توجه کند. در حال حاضر باشگاه های ما حرفه ای هستند و مسابقه هم می دهند اما زمين و امکانات لازم را ندارند.شايد اين هشداری باشد برای اينکه ساختمان کلنگی فوتبال ايران زيرو رو شود.»


آنچه فيفا از ايران می خواهد تشکيل هيئتی برای ساماندهی فدراسيون فوتبال ايران است که اعضای اين هيئت را بايد فيفا و کنفدراسيون فوتبال آسيا تعيين کنند. فدراسيون فوتبال ايران در عين حال بايد اساسنامه خود را بر اساس اساسنامه فيفا اصلاح کند.


XS
SM
MD
LG