لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۲۳

آلمانی ها در همايش هولوکاست تهران شرکت نمی کنند


چندی پيش، يک نمايشگاه کاريکاتور با مضمون هولوکاست نيز در تهران برگزار شد.

در آستانه تشکيل همايشی با عنوان هولوکاست در تهران، محافل امنيتی آلمان نسبت به حضور و شرکت تنی چند از يهود ستيزان و دست راستی های افراطی اين کشور در اين گردهمايی ابراز ترديد کرده اند.

قرار است همايش موسوم به هولو کاست در روزهای بيستم و بيست و يکم آذرماه جاری درتهران برپا شود.

«اتاق های گاز، انکار و يا تاييد هولوکاست، تبليغات رسانه های غربی و بالاخره ارتباط ميان قتل عام يهوديان درجنگ جهانی دوم و اوضاع فلسطين» ازجمله موضوع هايی است که قرار است در اين همايش دور روزه درباره آنها بحث شود.

اين گردهمايی قراربود چند ماه پيش برپا شود، ولی به نوشته هفته نامه اشپيگل به دليل مخالفت وزارت امور خارجه ايران به آذرماه موکول شد.


درآستانه برپايی اين همايش، روزنامه تاگس اشپيگل چاپ برلين، نسبت به شرکت دست راستی های افراطی آلمان در اين گردهمايی ابراز ترديد کرده و نوشته است بسياری ازچهره های سرشناس يهود ستيز درزندان های آلمان به سر می برند و برخی نيز از ترس آنکه گذرنامه شان مصادره شود در نظر دارند از سفر به تهران خودداری کنند.


به اين ترتيب، به گفته محافل امنيتی آلمان، نگرانی از اين موضوع که حيثيت و وجهه آلمان با حضور اين افراد درهمايش تهران لطمه ببيند، کمرنگ تر شده است.

آن گونه که تاگس اشپيگل ادامه می دهد سال پيش رييس جمهور ايران هولوکاست را يک افسانه خواند. اگرچه اين گفته با اعتراض گسترده جهانی روبه رو شد، ولی ازسوی دست راستی ها ونئونازی ها ی آلمان مورد تحسين قرار گرفت.

دراين ميان، ازسوی نهادی که گردهمايی هولوکاست درتهران را سامان داده است، دعوتنامه ای برای کلاوس باير، سخنگوی حزب ملی گرای آلمان ارسال شده است.


وی اما درگفت وگويی با روزنامه تاگس اشپيگل گفته است اگرچه گردهمايی هولوکاست در تهران با اهميت است، ولی به ايران سفر نمی کند و هيچ يک از مقام های طراز اول اين حزب هم قصد ندارند در همايش تهران شرکت کنند.


کلاوس باير علت اصلی خودداری خود و ديگران از شرکت در اين همايش را احتمال مصادر گذرنامه های خويش از سوی دولت آلمان عنوان کرده اند.


XS
SM
MD
LG