لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۰۷

سوسمارهای باکره، بچه دار شدند


نگهداری سوسمارهای کمودو در باغ وحش کار دشواری است چون بايد شرايط زيست آنها کاملا مشابه جنگل های زادگاهشان باشد تا بتوانند دوام آورند.

دو سوسمار ماده کومودو (Komodo) از نوع بزرگ ترين سوسمارهای موجود در جهان، در دو باغ وحش جداگانه در انگلستان بدون آميزش با سوسمارهای نر بچه دار شده اند و برای اولين بار در تاريخ مکتوب نوع خود تولد باکره را به ثبت رساندند.


سوسمارهای کومودو که نزديک ترين حيوانات موجود به اژدهای افسانه ای هستند، طولشان به سه متر می رسد و جزو بزرگ ترين خزندگان روی زمين اند. يک نيش از زبان تيز و بسيار بلند زرد رنگ آنها کافی است که جان انسان را بگيرد.


از اين سوسمارهای عجيب که فقط چهار هزار تا در جنگل های شبه جزاير اندونزی باقی مانده، چند تايی نيز در باغ وحش های بريتانيا نگهداری می شود.


در ماه مارس ۲۰۰۵ يکی از سوسمارهای کومودو، به نام سون گای در باغ وحش لندن دو سال و نيم پس از ملاقات با کيمان (Kimaan) سوسمار نری در همين باغ وحش ۲۲ تخم گذاشت. اما آزمايشهای ژنتيکی نشان داد که کيمان و هيچ يک از سوسمارهای نر ديگر باغ وحش لندن پدر آنها نيستند.


اکنون سوسمار کومودوی ديگری به نام فلورا از باغ وحش چستر در انگلستان ثابت کرده است که اين نوع از جانوران می توانند باکره و بدون نياز به اسپرم نر زاد و ولد کنند.


متولی باغ وحش چستر می گويد هيچ کس نمی تواند کالايی را به اين خوبی بسته بندی کند.


نگهداری سوسمارهای کمودو در باغ وحش کار دشواری است چون بايد شرايط زيست آنها کاملا مشابه جنگل های زادگاهشان باشد تا بتوانند دوام آورند.


نوزاد کمودو پس از سر بر آوردن از تخم به هيچ وجه به کمک مادر احتياجی ندارد و از بدو تولد راه خود را گرفته روی درخت ها می خزد و فقط هنگامی که به بلوغ جنسی می رسد، وقت بيشتری را روی زمين می گذراند.


XS
SM
MD
LG