لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۲۱

سازمان ملل: ايران و سوريه به سومالی کمک نظامی می کنند


در گزارش سازمان ملل هشدار داده شده که سومالی می تواند به کانون فعاليت شبه نظاميان اسلامی برای عمليات در عراق تبديل شود.

براساس يک گزارش محرمانه سازمان ملل متحد شماری از کشورها از جمله ايران، سوريه، ليبی، مصر و گروه حزب الله لبنان، با ارسال تسليحات و ادوات نظامی يا حمايت های مالی نقشی موثر در استقرار و تقويت اسلامگرايان افراطی در سومالی نقشی موثر داشته اند.


گزارش سازمان ملل متحد که از سوی کارشناسان اقتصادی و بازرسان تسليحاتی تهيه شده است هشدار می دهد که تجهيز نظامی اسلامگرايان در سومالی می تواند بار ديگر به شعله ور شدن جنگ ميان اريتره و اتيوپی بينجامد.


اريتره، مهم ترين حامی اسلامگرايان سومالی محسوب می شود، حال آنکه اتيوپی تلاش دارد با پشتيبانی از دولت انتقالی و ضعيف سومالی زمينه کاهش درگيری ها را فراهم سازد.


گزارش۸۶ صفحه ای سازمان ملل متحد که برای ارائه به شورای امنيت تهيه و در آن بر اقدام عاجل در برابر اسلامگرايان افراطیِ سومالی تاکيد شده، با جزييات نشان می دهد که چه کشورهايی به استقرار اسلامگرايان تندرو در شاخ آفريقا ياری رسانده اند.


اين گزارش تاکيد دارد که اين دسته از کشورهای اسلامی و عربی با پشتيبانی از اسلامگرايان افراطی در سومالی، قوانين بين المللی مربوط به ممنوعيت تجارت اسلحه را زير پا گذاشته اند و ۴ سال پس از سقوط طالبان در افغانستان، زمينه شکل گيری يک حکومت اسلامی تندرو ديگر را فراهم آورده اند.


اين گزارش هشدار می دهد که سومالی می تواند به کانون فعاليت شبه نظاميان اسلامی برای عمليات در عراق تبديل شود:« عملياتی از قبيل حملات انتحاری، ترور مقامات و ديگر انواع فعاليت های تروريستی.»


گزارش هيئت تحقيق سازمان ملل تاکيد دارد که تجهيز نظامی اسلامگرايان افراطی و حمايت های مالی و سياسی از آنها با شدت هرچه تمام همچنان ادامه دارد به طوری که اکنون حکومت خودخوانده اتحاديه دادگاه های اسلامی قدرتمندترين نيرو در سومالی محسوب می شود.


تهيه کنندگان اين گزارش از شورای امنيت خواسته اند ضمن تشديد قوانين مربوط به ممنوعيت تجارت اسلحه، تحريم هايی عيله سومالی برقرار شود و همزمان تلاش های ديپلماتيک برای منصرف کردن کشورها از تجهيز شبه نظاميان اسلامگرا در سومالی در دستور کار قرار گيرد.


بنا به اين گزارش، طيفی از حکومت های مسلمان مخالف آمريکا و يا موتلف با آمريکا، از جمهوری اسلامی ايران و سوريه گرفته تا عربستان سعودی و مصر، در روند تجهيز و استقرار اسلامگرايان در سومالی دخالت داشته اند.


XS
SM
MD
LG