لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۳۳

رایس گفت و گو با ایران را رد کرد


گفت و گوی اخیر خانم رایس نشان می دهد که دولت متبوع وی به رهبری جرج بوش، رییس جمهور آمریکا عملا احتمال مذاکره با ایران به عنوان یکی از پیشنهاد های گزارش هیئت تحقیق عراق را رد کرده است.

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه ایالات متحده در گفت و گویی با روزنامه واشينگتن پست، احتمال مذاکره با ایران و سوریه برای پایان دادن به بحران ها در عراق و لبنان را، با در نظر گرفتن چشم داشت های این دو کشور، رد کرد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده می گوید:«بهایی که برای مذاکره با ایران و سوریه باید پرداخت بالاست. من حاضر نیستم استقلال لبنان را با سوریه معامله کنم یا به ایران اجازه بدهم تا برای ایجاد صلح در عراق به سلاح هسته ای دست یابد.»


گفت و گو با ایران و سوریه برای پایان دادن به خشونت ها در عراق، سیاستی است که در چند هفته اخیر برخی از سیاستمداران واشينگتن بر لزوم انجام آن پافشاری می کنند.


اين رويکرد به ويژه پس از آن مورد توجه بيشتر قرار گرفت که گزارش گروه تحقیقاتی عراق به سرپرستی لی همیلتون و جیمز ییکر در مورد اوضاع رو به وخامت عراق و نیاز به پیشبرد سیاستی نو در این کشور به مقام های کاخ سفید ارایه شد.


در این گزارش سه پیشنهاد برای برون رفت از بحران عراق ارایه شده است: تغییر روش تهاجمی عملیات نظامی به روش پشتیبانی؛ فشار بر دولت عراق برای ایجاد آشتی ملی و در آخر شرکت دادن تمام کشور های منطقه و قدرت های جهانی برای ایجاد ثبات در عراق.


اما در گفت و گوی خانم رایس با روزنامه واشينگتن پست، شرکت دادن ایران و سوریه برای ثبات در عراق به هر قیمتی، غیر ممکن ذکر شده است.


کاندولیزا رایس در این مصاحبه می گوید: « اگر منافع آنها ایجاب می کند که عراق با ثبات باشد، آنها به هر حال این ثبات را ایجاد می کنند.»


پیشتر «جان بونر» رهبر کنونی حزب صاحب اکثریت در کنگره آمریکا مخالفت خود در گفت و گو با ایران را ابراز کرده بود.


به گفته آقای بونر با تعیین ضرب الاجل و گفت و گو با دشمنان نمی توان در عراق پیروز شد.


گفت و گوی اخیر خانم رایس نشان می دهد که دولت متبوع وی به رهبری جرج بوش، رییس جمهور آمریکا عملا احتمال مذاکره با ایران به عنوان یکی از پیشنهاد های گزارش هیئت تحقیق عراق را رد کرده است.


به عقیده خانم رایس، با ارایه این گزارش، جرج بوش ممکن است در مورد عراق بیشتر توسعه گرا شود.


وزیر امور خارجه ایالات متحده معتقد است برنامه جدید در عراق با سیاست کنونی تفاوت خواهد داشت، ولی تغییراتی بنیانی در اهداف بلند مدت رییس جمهوری رخ نخواهد داد.


هفته گذشته منوچر متکی، وزیر امور خارجه ایران در واکنشی به ارایه گزارش هیئت تحقیق عراق آن را در برخی زمینه ها جالب ارزیابی کرد.


مقامات جمهوری اسلامی ایران گفته اند که در صورت خروج نیروهای آمریکایی از عراق، حاضرند به ایجاد ثبات در این کشور کمک کنند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG