لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۱۲

خودسوزی ديگر؛ اين بار در مقابل بنياد شهيد تهران


چهار روز پس از خودسوزی يک مرد معترض در برابر مجلس شورای اسلامی، روزنامه‌های ايران خبر خودسوزی يک نفر ديگر در مقابل ساختمان بنیاد شهيد تهران در روزهای گذشته را منتشر کرده‌اند.

بنابر گزارش‌های منتشر شده، اين مرد «حجت‌الله فرزاد» نام دارد و چند روز قبل در حالی که برای پيگيری مشکلاتش به اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران مراجعه کرده بود، در مقابل ساختمان آن اداره دست به خودسوزی زده است.

روزنامه «جمهوری اسلامی» در شماره روز پنج‌شنبه، اول اسفند، خود گزارش کرده است که آقای فرزاد «جانباز شيميایی و از اهالی خرم‌آباد بوده و در اين سازمان پرونده جانبازي دارد.»

اين روزنامه قربانی جدید خودسوزی در مقابل نهادهای دولتی را «كارمند سازمان آب و فاضلاب لرستان و رئيس شورای حل اختلاف شماره ۱۴ خرم‌آباد» معرفی کرده و نوشته است که او پس از اقدام به خودسوزی به بیمارستان مطهری تهران منتقل شده اما به دليل شدت سوختگی جان باخته است.

بنابر همین گزارش، مراسم تشييع حجت‌الله فرزاد در خرم‌آباد برگزار شده و وی در قطعه شهدای خرم‌آباد دفن شده است.

همزمان روزنامه «اعتماد» نيز روز پنج‌شنبه، اول اسفند، هويت مردی را که در مقابل مجلس شورای اسلامی اقدام به خودسوزی کرده بود «محمدرضا کلاورزانی مقدم» اعلام کرد و گزارش داد که برخلاف ادعای يک مقام قضایی، او پس از خودسوزی جان باخته و مراسم یادبود او روز چهارشنبه در يکی از مساجد «چهاراه سیروس تهران» برگزار شده است.

خبرگزاری فارس نیز روز چهارشنبه در خبری، به نقل از بازپرس شعبه سوم دادسرای امور جنايی تهران، گزارش کرده بود که قربانی خودسوزی در مقابل مجلس احتمالا هنوز زنده و در بيمارستان مطهری تهران بستری است.

علی لاریجانی، رئيس مجلس شورای اسلامی، يک روز پس از خودسوزی آقای کلاورزانی مقدم گفته بود: «فردی که در مقابل مجلس خودسوزی کرده معتاد بود نه جانباز»؛ اما بازپرس محمد روشن، مسئول پرونده خودسوزی در مقابل مجلس، معتاد بودن قربانی اين خودسوزی را رد کرده است.

اين مقام قضایی به خبرگزاری ايسنا گفته است: «پسر جوان وی در جريان تحقيقات مدعی شد پدرش بيكار بوده و دو بار برای رفع اين مشكل خود به مجلس مراجعه كرده؛ و اين بار ظاهرا به دليل مراجعات قبلی‌اش به وی اجازه ورود نداده‌اند؛ و او هم با تهيه يک ظرف بنزين و ريختن آن روی سر و تنش، خود را به آتش كشيده است.»

اوایل بهمن ماه نیز خودسوزی دیگری در تهران گزارش شده بود: خبرگزاری ايلنا پیش از این گزارش کرده بود که يک مرد معترض روز سه‌شنبه، ۱۰ ‏بهمن، در مقابل ساختمان رياست جمهوری با ريختن مواد آتش‌زا خود را به آتش کشیده است.

هويت اين مرد ابتدا «يکی از زلزله‌زدگان بم» اعلام شد اما مقام‌های مسئول تاکنون هويت کامل و وضعيت بعدی این فرد را اعلام نکرده‌اند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی نیز روز يک‌شنبه، ۱۶ اردیبهشت سال گذشته، از خودسوزی مرد جوانی در مقابل دفتر ارتباطات مردمی رياست جمهوری خبر داده بود.

اين خبرگزاری به نقل از مسئول روابط عمومی اورژانس تهران گزارش کرده بود: «بلافاصله مصدوم به وسيله يک ‏دستگاه آمبولانس به بيمارستان سوانح سوختگي شهيد مطهری تهران منتقل شد اما حال عمومی وی که ۸۰‏‎ ‎درصد دچار سوختگی شده وخيم است.»

برخی مقام‌ها در ايران خواستار عدم انتشار اخبار مشابه در مورد خودسوزی‌های اعتراض‌آمیز شده‌اند.

علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، روز یک‌شنبه در صحن علنی مجلس گفت: «انتظار ما به عنوان مجلس از رسانه‌ها اين است كه چنين خبر حساسی را در اين موقعيت مهم، يعنی سی‌امین سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی كه يک فرد جانباز به علت بی‌توجهی خودسوزی كرده است بدون استفسار و دريافت خبر صحيح منتشر نكنند تا افكار عمومی بيهوده نگران شوند.»

اسماعيل کوثری، یکی از فرماندهان سابق سپاه پاسداران نیز که اکنون نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و از جمله کسانی است که پیش‌تر با قربانی خودسوزی در مقابل مجلس دیدار داشته، ضمن انتقاد از انتشار خبر اين خودسوزی به خبرگزاری مهر گفته است: «رسانه‌هایی که فرد یادشده را جانباز معرفی کردند موجبات سوءاستفاده سیاسی بیگانگان را از ماجرا فراهم کردند.»

XS
SM
MD
LG