لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۵۳

نگرانی دولت از افزايش قيمت مسکن در ايران


برخی کارشناسان معتقدند که ريشه اصلی افزايش قيمت مسکن، روی آوردن نقدينگی سرگردان به اين سمت است

گزارش روزنامه های ايران حکايت از آن دارد که بهای مسکن در تهران و چند شهر بزرگ ايران، به طور چشمگير و بی وقفه در حال افزايش است.


براساس اين گزارش ها، قيمت مسکن در پی چند جهش مقطعی در نيمه نخست سال جاری خورشيدی، طی دو ماه گذشته به گونه ای چشمگير و دايمی اوج گرفته است.


روزنامه رسالت، در شماره بامداد روز چهارشنبه، اول آذر، می نويسد بی ضابطه بودن قيمت ها در بخش مسکن چنان نگرانی مسئولان را بر انگيخته که سه وزير کابينه، مسکن و شهر سازی، امور اقتصادی و دارايی و دادگستری ماموريت يافته اند، به گفته همان روزنامه، آشفته بازار مسکن را زير کنترل قرار دهند.


سرمقاله بامداد روز چهارشنبه دنيای اقتصاد نيز به تب و تاب های تازه بازار مسکن اختصاص دارد.


در مناطق شمالی تهران و مناطقی چون فرمانيه، زعفرانيه، دزاشيب، نياوران و اقدسيه، بر اساس ارقامی که در گزارش روز سه شنبه خبرگزاری فارس انتشار يافته، بهای هر متر مربع آپارتمان همتراز گران ترين شهر های اروپايی است.


شماری از تحليلگران در تهران، تب دوباره مسکن را به اعمال « بسيار ناشيانه» سياست معروف به « تحريک تقاضا» از سوی دولت نهم نسبت می دهند که مهم ترين جلوه آن، وعده اعطای وام ده ميليون تومانی خريد مسکن کوچک به اقشار کم در آمد جامعه بود.


در مناطق شمالی تهران و مناطقی چون فرمانيه، زعفرانيه، دزاشيب، نياوران و اقدسيه، بر اساس ارقامی که در گزارش روز سه شنبه خبرگزاری فارس انتشار يافته، بهای هر متر مربع آپارتمان همتراز گران ترين شهر های اروپايی است.

در حال حاضر حتی جناح حامی دولت در مجلس اين طرح را شکست خورده می داند، زيرا به رغم حدود دو ميليون تقاضا، تا امروز تنها هزار فقره وام به متقاضيان پرداخت شده است.


در مقابل، سر وصدای فراوان بر سر اعطای اين گونه وام ها، از ديدگاه همان تحليلگران، يکی از عوامل اوجگيری قيمت ها است.


در ورای اين عامل، ريشه اصلی تب مسکن، روی آوردن نقدينگی سرگردان به اين بخش است.


به گزارش روز سه شنبه بانک مرکزی جمهوری اسلامی، حجم نقدينگی کشور در پايان مرداد ماه گذشته به ۱۰۳ هزار ميليارد تومان رسيد.


با توجه به افت سرمايه گذاری، تداوم رکود در بازار سهام و تثبيت بازار ارز، به نظر می رسد نقدينگی رو به افزايش ايران، که از تزريق انبوه دلارهای نفتی در شريان های اقتصادی کشور منشاء می گيرد، بار ديگر به بازار مسکن هجوم آورده است.


XS
SM
MD
LG