لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۳۳

خشم رسانه‌های ایران از یک فیلم هالیوود


اکران عمومی «کشتی گیر»، به کارگردانی دارن آرونوفسکی و برنده جایزه شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز، از هفدهم دسامبر (۲۷ آذر) آغاز خواهد شد.

روزنامه گاردین، با انتشار مطلبی، گزارش کرده است که فیلم هالیوودی «کشتی‌گیر» خشم رسانه‌های ایران را برانگیخته است.


پیش از این روزنامه جام جم با توهین‌آمیز خواندن این فیلم، ابراز امیدواری کرده بود مسئولان فرهنگی ایران نسبت به اين مسأله واكنشي مناسب نشان دهند و پيش از اكران جهانی آن، با تمهيداتی، مانع گسترش اين توهين شوند.


فیلم «کشتی‌گیر» داستان ورزشکاری در رشته کشتی کچ است که پس از سال‌ها دوری از ورزش، با اینکه به میان‌سالی رسیده، بار دیگر پا به رینگ می‌گذارد تا آخرین پیروزی خیره‌کننده‌اش را رقم بزند.


اما آن گونه که روزنامه بریتانیایی گاردین گزارش کرده است، رسانه‌های ایرانی، از جمله روزنامه‌های جام جم و قدس، چنین تصویری از این فیلم ندارند و «کشتی‌گیر» را فیلمی جدید از مجموعه فیلم‌های هالیوودی می‌دانند که در صدد اهانت به ایران هستند.


در سال‌های اخیر برخی فیلم‌های هالیوود باعث برانگیختن خشم رسانه‌ها یا مقام‌های ایرانی شده است. از جمله می‌توان به فیلم‌های «سیصد»، «اسکندر» و «سنگسار ثریا میم» اشاره کرد که ضدایرانی و توهین‌آمیز خوانده شدند.


حتی پس از اکران فیلم «سیصد» دولت محمود احمدی‌نژاد هالیوود را به پایه‌ریزی «جنگی روانی» متهم کرد.


اکران عمومی «کشتی گیر»، به کارگردانی دارن آرونوفسکی و برنده جایزه شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز، از هفدهم دسامبر (۲۷ آذر) آغاز خواهد شد.


«کشتی‌گیر» داستان زندگی رندی رابینسون (با بازی میکی رورک)، کشتی‌گیر کچ حرفه‌ای دهه ۱۹۸۰ است که پس از سال‌ها دوری از ورزش، به دلیل مشکلات جسمی، به رینگ باز می‌گردد تا با حریف قدیمی‌اش، «آیت‌الله» (با بازی ارنست میلر)، مبارزه کند؛ مبارزه‌ای که ممکن است به قیمت جانش تمام شود.


خشم رسانه‌های ایران به ویژه از صحنه‌ای است که رندی رابینسون میله پرچم ایران را، که حریفش با آن به وی حمله‌ور شده، می‌شکند، و جمعیت حاضر شعار « آمریکا، آمریکا» را سر می‌دهند.


نام حریف رندی رابینسون در فیلمنامه «آیت‌الله» ذکر شده بود اما در فیلم به این نام اشاره‌ای نمی‌شود. گاردین نوشته است که حذف این نام احتمالا برای جلوگیری از اهانت به حکومت ایران بوده است.


اما با وجود این، لباس حریف یادشده به رنگ پرچم ایران است و کلمه «الله» در وسط آن قرار دارد. این لباس نیز باعث خشم خبرگزاری برنا شده است.


هنوز واکنشی از سازندگان فیلم نسبت به این اعتراض‌ها گزارش نشده است.


XS
SM
MD
LG