لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۵۸

تونر: آمریکا خودمختاری کردهای سوریه را به رسمیت نخواهد شناخت


یک کرد سوری در حال تکان دادن پرچم یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) شاخه نظامی حزب اتحاد دمکراتیک کردهای سوریه.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۶ اسفند در واکنش به احتمال اعلام خودمختاری کردهای سوریه گفت که واشینگتن هیچ نوع منطقه خودمختار را در این کشور به رسمیت نخواهد شناخت.

please wait

No media source currently available

0:00 0:05:56 0:00
لینک مستقیم


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وی با بیان اینکه آمریکا با هرگونه اعلام یک جانبه مبنی بر تشکیل مناطق فدرال خودمختار در سوریه مخالف است، تاکید کرد که اما اگر مردم سوریه بخواهند فدرالیسم، به معنای اتحاد مناطق و سپس تشکیل یک حکومت مرکزی، را انتخاب کنند، آمریکا با آن مخالفتی نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود که واشینگتن با خواسته حزب اصلی کرد در سوریه مبنی بر تشکیل نظام فدرالی موافق نیست.

در حالی که مذاکرات سوریه با حضور نمایندگانی از دولت و مخالفان در ژنو سوئیس در حال انجام است، نواف خلیل، سخنگوی حزب اتحاد دموکراتیک کردها سوریه روز چهارشنبه گفت این حزب به زودی تصمیم خود مبنی بر برقراری نظام فدرالی در شمال سوریه را اعلام خواهد کرد.

نواف خلیل در ادامه تاکید کرده که امیدوار است این روش از سوی دیگر اقوام در سوریه نیز دنبال شود.

بر اساس خواسته حزب دموکراتیک کردها، سه منطقه خودمختار شمال سوریه در هم ادغام شده و یک نظام فدرال را به وجود خواهند آورد.

مذاکرات صلح سوریه از روز دوشنبه در ژنو آغاز شده، اما حزب دموکراتیک کردهای سوریه جزء غایبان این گفت‌وگوهاست.

با این حال سخنگوی کردهای سوریه به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفته است که روز چهارشنبه نمایندگانی از اقوام مختلف سوریه، از جمله کردها، درمورد احتمال تشکیل فدراسیون سوریه در ژنو گفت‌وگو خواهند کرد.

پیشتر مسئله خودمختاری در صحبت‌های سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، مطرح شده بود و وی از احتمال چنین طرحی سخن گفته بود.

استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، نیز مسئله طرح نظام فدرالیسم برای سوریه را مطرح کرده بود.

هم ترکیه و هم دولت بشار اسد با این خواسته حزب کردهای سوریه مخالفند. جدایی‌طلبی کردها یکی از مسائل حساس داخلی ترکیه است و این کشور سال‌هاست که با سرکوب کردها و درگیری نظامی در حال مبارزه با این خواسته است.

XS
SM
MD
LG