لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۱۷

تاکيد ترکيه بر حق خود برای اعزام نيرو به شمال عراق


گزارش شده که نيروهای پ ک ک در شمال عراق حضوری گسترده دارند

عبدالله گل، وزير امور خارجه ترکيه تهديد کرد که آنکارا برای حفظ امنيت خود هر زمان لازم بداند نيروی نظامی به شمال عراق اعزام می کند.


به گفته وی، ترکيه به آمريکا هيچ تعهدی مبنی بر اينکه عليه نيروهای پ ک ک در شمال خاک عراق، عمليات برون مرزی انجام ندهد، نداده است.


عبدالله گل، روز چهارشنبه در پارلمان ترکيه تاکيد کرد اين کشور حق دارد در چهارچوب حفظ امنيت خود به شمال عراق نيرو اعزام کند.


وی افزود:« ترکيه هيچ تعهدی به آمريکا نداده که راه ورود نيروهای خود به شمال عراق و سرکوب حزب کارگران کردستان پ ک ک را مسدود کند.»


وزير امور خارجه ترکيه گفت:« بر خلاف ادعاهای به عمل آمده مبنی بر اينکه همه حرکات نظامی داخلی برای سرکوب پ ک ک با اطلاع و صلاحديد آمريکا انجام می شود، ترکيه در اين رابطه مستقل عمل می کند.»


به گزارش خبرگزاری سی ان ان ترک، عبدالله گل در پاسخ به درخواست اردال قارهدمير وابسته به حزب جمهوريخواه مردم اين موضوع را مطرح کرد.


اردال قاره دهميراز وزير امور خارجه خواسته بود درباره نشست روزهای ۲ و ۴ آوريل ۲۰۰۳ با کالين پاول وزير امور خارجه وقت آمريکا توضيح دهد.


به گفته حزب جمهوريخواه مردم، عبدلله گل در اين نشست به آمريکا وعده داده نيروهای نظامی ترکيه از عمليات برون مرزی عليه پ ک ک خودداری می کنند.


به گفته اين حزب، به همين دليل در تابستان گذشته به رغم تجمع بيش از ۲۰۰ هزار نيروی نظامی ارتش ترکيه در مرز با عراق و ايران، دولت فرمان عمليات برون مرزی برای سرکوب پ ک ک در کوهستان های قنديل واقع در شمال خاک عراق و هم مرز با ايران را صادر نکرد.


از سوی ديگر، شورای عالی امنيت ملی ترکيه آخرين نشست خود در سال ۲۰۰۶ را به رياست احمد نجدت سزر رييس جمهوری در روز پنجشنبه ۲۸ دسامبر، به موضوع مبارزه با ترور و مسئله پ ک ک اختصاص داده است.


به گزارش رسانههای ترکيه ممکن است در نشست امروز شورای عالی امنيت ملی تصميمات مهمی درباره عمليات برون مرزی ارتش ترکيه عليه نيروهای پ ک ک در خاک کردستان عراق اتخاذ شود.


بر پايه اين گزارش ها آمريکا و دولت عراق مخالف هرگونه اقدام نظامی ترکيه در خاک عراق هستند.


XS
SM
MD
LG