لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۴۱

«شوق زندگی» با ورود بن کینگزلی در نقش ابوعلی سینا


بن کینگزلی به همراه گروه موسیقی امیرعباس زارع
«شوق زندگی» نام قطعه‌ای موسیقی است که امیرعباس زارع در صحنه‌ای از فیلم خارجی «پزشک» اجرا کرده است.

امیرعباس زارع آهنگساز و نوازنده چند ساز مضرابی و کوبه‌ای است که به همراه اعضای گروهش در فیلم پزشک که در حال حاضر بخشی از مراحل فیلمبرداریش در آلمان در حال انجام است اجرا کرده است.

فیلیپ اشتوتلس آلمانی فیلم پزشک را کارگردانی می‌کند و در آن علاوه بر سر بن کینگزلی، الیویر مارتینز فرانسوی و چند بازیگر معروف دیگر هم ایفای نقش می‌کنند.

زمان داستان فیلم پزشک به قرن یازدهم میلادی در انگلستان و ایران بازمی‌گردد. جوانی در آن دوره از جامعه انگلستان که به شدت مذهبی و خرافه‌زده است، به دنبال مرگ مادرش تصمیم می‌گیرد پزشک شود و برای رسیدن به این هدف راه درازی را از انگلستان تا شهر اصفهان در ایران پشت سر می‌گذارد تا در مکتب ابوعلی سینا، پزشک نامی آن زمان، علم پزشکی بیاموزد.

فیلم سینمایی پزشک دارای صحنه‌ای است که ابوعلی سینا، حکیم و پزشک ایرانی، که نقش او را بن کینگزلی بازی می‌کند، وارد دربار علاء‌الدوله، حاکم آن دوران اصفهان، می‌شود و به افتخار ورودش نوازندگان و رامشگران قطعه‌ای را می‌نوازند. این قطعه را امیرعباس زارع، آهنگساز جوان در آلمان، ساخته و در گفت‌و‌گو با رادیوفردا از آن بیشتر گفته است.

امیرعباس زارع: به من گفته بودند کاری باید انجام شود که در دربار شاه نواخته شود. ما باید خیلی اصالت موسیقی خودمان را نگه می‌داشتیم چون در دوره هزار سال پیش، سبک موسیقی ما بیشتر بر پایه مقام‌ها استوار بوده است.

من سوپروایزر [مسئول] موسیقی این فیلم شدم و وقتی کار ساخته شد، سه‌تار توام با دف بیس [اساس] کار اصلی این کار شد و ما این را ساختیم و خیلی سریع هم به ما پاسخ مثبت دادند. اسم این کار «شوق زندگی» است.

آقای امیرعباس زارع، شما همراه با نوازندگان گروه خودتان در صحنه‌ای از فیلم پزشک با بازی هنرپیشه نامی بن کینگزلی در نقش ابوعلی سینا، قطعه شوق زندگی را اجرا کردید. ممکن است به ما بگویید حال و هوای بارگاه علاء‌الدوله، حاکم هزار سال پیش اصفهان را چگونه دیدید؟

خیلی جالب بود. پوشیدن لباس‌های آن زمان و گریم دوساعته‌ای که بر روی صورت ما انجام شد، یک حس خیلی خاصی به ما داد.

وقتی آنجا آن بالا می‌نشنید در یک جایگاه بغل شاه که آقای مارتینز نقش علاءالدوله را بازی می‌کنند، تمام درباری‌ها، وزرا و نزدیکان شاه را می‌دیدیم و یک احساس خیلی جالبی به آدم دست می‌دهد.

یعنی شما به هزار سال پیش رفتید؟

من دیدم که هزار سال پیش چه احترامی به موزیسین‌ها می‌گذاشتند و موزیسین‌های دربار را کنار شاه می‌نشانند. بدم نیامد در آن جایگاه می‌ماندم. جای خوبی بود. ابهت آقای کینگزلی که وقتی وارد شد خیلی به این صحنه‌سازی و اتمسفر کمک کرد و باعث افتخار من بود که در چنین کاری با یک ابرمرد عالم سینما همکاری داشته باشم.

آقای امیرعباس زارع، نظر آقای بن کینگزلی وقتی شما و گروه‌تان وارد شدید و این قطعه موسیقی را که ساخت خودتان هست، اجرا کردید، چه بود؟

آن قدر در نقش ابوعلی سینا فرو رفته بودند که یک غرور خاصی را می‌شد از چهره ایشان دید. ولی آخر سر که با هم صحبتی داشتیم به من گفت که چقدر این موسیقی که اجرا کردید زیبا بود.

البته من همین جا مایلم گروه خودم را معرفی کنم، آقای آرمان سیگارچی، آقای بابک ماسالی و آقای پیام نوروزی در اجرای این قطعه با من همکاری داشتند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG