لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۴۵
روز سه‌شنبه، ۲۴ مردادماه، در حالی که یک مقام بلندپایه سازمان ملل برای تاکید بر وضعیت غیرنظامی‌ها و آوارگان وارد دمشق، پایتخت سوریه، شد، منابع خبری از ربوده شدن یک گزارشگر عرب وابسته به جمهوری اسلامی در شهر حمص خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، شبکه عربی‌‌زبان جمهوری اسلامی، یک گزارشگر عرب این تلویزیون که مقیم سوریه است روز سه‌شنبه در شهر حمص در مرکز سوریه ربوده شده است.

شبکه العالم در وب‌سایت خود این گزارشگر را «احمد صطوف» و ربایندگان او را «گروه‌های تروریستی مسلح» معرفی کرده است.

جمهوری اسلامی ایران به تاسی از مقامات حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، کلیه مخالفان مسلح و غیرمسلح این حکومت را که نزدیک به دو سال است با حکومت دمشق مبارزه می‌کنند «گروه‌های تروریستی مسلح» توصیف می‌کند.

شبکه العالم همچنین اشاره کرده است که دفتر این شبکه تلویزیونی در شهر حمص به دست «شورشیان» مورد حمله قرار گرفته و تخریب شده است.

با این حال این شبکه در گزارش آن‌لاین خود اشاره نکرده است که احمد صطوف در چه زمانی ربوده شده است. از سوی دیگر یک سازمان حقوق بشری در سوریه زمان ربوده شدن این گزارشگر را شنبه‌شب گذشته اعلام کرده است.

گزارشگر عرب وابسته به جمهوری اسلامی ده روز پس از آن ربوده شده است که شورشیان سوری از گروگان گرفتن ۴۸ ایرانی در این کشور خبر دادند، ایرانی‌هایی که دولت ایران «زائر» می‌خواند، اما مخالفان حکومت بشار اسد آنها را اعضای سپاه پاسداران ایران معرفی می‌کنند.

در همین حال شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان به نقل از روابط عمومی سازمان ملل از ورود یکی از مقام‌های بلندپایه خود به شهر دمشق در آغاز سفری سه‌روزه به سوریه و لبنان خبر داده است.

هدف از سفر والری ایمس، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه، به سوریه تاکید بر «وضعیت بد» آوارگان و غیرنظامی‌ها در این کشور اعلام شده است.

در بیانیه سازمان ملل به همین مناسبت آمده است که در حالی که نبرد بین نیروهای حکومتی و انقلابی به شهرهای دمشق و حلب کشیده شده، وضعیت انسانی نیز در هفته‌های اخیر به طور قزاینده بدتر شده است.

سازمان ملل در این بیانیه همچنین تخمین زده است که بحران سوریه تاکنون بر زندگی حدود دو میلیون سوری اثر گذاشته و بیش از یک میلیون نفر در داخل سوریه را وادار به ترک خانه و کاشانه خود کرده است.

در حالی که دبیرکل سازمان ملل ماه گذشته اعلام کرد که بحران در سوریه تاکنون جان حدود ۱۷ هزار نفر را گرفته است،‌ اپوزیسیون این کشور این رقم را بیش از ۲۰ هزار نفر عنوان می‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG