لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۱۲

جنبش فلسطینی فتح به رهبری محمود عباس، پس از سال‌ها تاخیر همایش خود را از روز سه‌شنبه، ۹ آذرماه، آغاز می‌کند. این نخستین کنگره جنبش فتح در هفت سال اخیر خواهد بود.

به گزارش رسانه‌های فلسطینی، همایش فتح در شهر رام الله، مرکز سیاسی تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری، دست‌کم پنج روز ادامه خواهد داشت.

این هفتمین کنگره فتح از آغاز برپایی این جنبش است. آخرین بار نیز که فتح کنگره خود را برگزار کرد، هفت سال پیش بود.

جنبش فتح در پاییز ۵۷ سال پیش از سوی یاسر عرفات (ابو عمار) و خلیل الوزیر (ابو جهاد) در کویت با هدف مبارزات چریکی برای «آزادی فلسطین از اشغال اسرائیل» پایه‌گذاری شد و در طول چند دهه مهم‌ترین جنبش فلسطینی بوده است.

فتح مهم‌ترین جناح در کنفدراسیون احزاب فلسطینی موسوم به سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) است.

ارزیابی می‌شود که کنگره هفتم فتح رهبری محمود عباس را تمدید کند.

به گزارش خبرگزاری فلسطینی معان، در این کنگره همچنین هجده عضو شورای عالی رهبری فتح، هشتاد عضو شورای انقلابی و چهل عضو شورای مشورتی این جنبش، با رای اعضا برگزیده می شوند.

شورای جدید عالی رهبری فتح پس از انتخاب، تشکیل جلسه می دهد تا معاونی برای محمود عباس انتخاب کند؛ این معاون به احتمال زیاد کسی خواهد بود که عملا جانشین ابو مازن بعد از پایان دوران رهبری یا مرگ او می‌شود.

محمود عباس در دوازده سالی که از مرگ یاسر عرفات می گذرد، رهبری تشکیلات فلسطینی، و پس از فاروق قدومی نیز همزمان رهبری جنبش فتح و سازمان آزادی‌بخش فلسطین را در دست داشته است.

آقای عباس، ۸۱ ساله، چند بار در گذشته تهدید کرده بود، از رهبری تشکیلات کنار می رود، اما ارزیابی می شود که رهبری او بر جنبش بر فتح در کنگره جاری بدون چالش جدی تمدید شود.

محمد ذحلان یکی از مهم ترین مهره های مخالف ادامه رهبری محمود عباس است، که از مدت ها پیش، ابو مازن را به چالش کشیده است.

محمد ذحلان از مقامات امنیتی پیشین در تشکیلات فلسطینی گفته است، رهبری او بر فتح، «خونی تازه» را در این جنبش دیرپا به جریان می‌اندازد که «می تواند موجب جلب بیشتر جوانان شود».

اما آقای عباس و یاران او محمد ذحلان را از سال ها پیش به اتهام تلاش برای کودتا از رهبری فتح اخراج کرده اند.

آقای ذحلان پس از خلع قدرت به خارج رفته و در انتظار فرصتی برای بازگشت به سرزمین‌های فلسطینی و به صدر شورای رهبری فلسطینی بوده، ولی به گفته کارشناسان فلسطینی، در تلاش بوده است تا در کنگره فتح مهره های خود را وارد نهادهای مهم این جنبش کند.

اما کارشناسان فلسطینی ارزیابی کرده اند که آقای عباس و حامیانش می توانند مهره های نزدیک به محمد ذحلان را نیز از شورای رهبری فتح کنار بگذارند.

همزمان، قرار است نتیجه کمیته تحقیق پزشکی در مورد دلایل مرگ یاسر عرفات نیز در کنگره جاری فتح اعلام شود.

بسیاری از فلسطینی ها هنوز می گویند، یاسر عرفات از راه اجرای منویات اسرائیل توسط «خیانتکارانی» در میان مهره های نزدیک به ابو عمار «کشته» شد.

به گزارش خبرگزاری فلسطینی معان، در روز افتتاحیه کنگره فتح حدود ۱۲۰۰ شخصیت فلسطینی به رام الله رسیده بودند و از ۳۸۰ شخصیتی که انتظار می رفت از غزه به کنگره برسند، ۲۵۰ تن در رام الله حضور داشتند.

در همین حال، رسانه های فلسطینی می گویند، اسرائیل از خروج شماری از اعضای فتح که ساکن غزه هستند جهت رفتن به همایش در رام الله جلوگیری کرد.

در ششمین کنگره فتح که سال ۲۰۰۹ برگزار شد، دو هزار و ششصد شخصیت فلسطینی مشارکت داشتند.

کاهش شمار شرکت کنندگان در کنگره جاری، نتیجه تصمیمات اخیر محمود عباس برای محدود کردن مخالفان خود، به‌ویژه محمد ذحلان و همفکرانش، بوده است.

در همین حال، برای اولین بار، فتح هیئت‌هایی از سازمان های رقیب خود، حماس و سازمان جهاد اسلامی فلسطین را که ساکن کرانه باختری هستند به عنوان مهمان به نشست افتتاحیه کنگره خود دعوت کرده است.

کنگره هفتم فتح در روز بیست و نهم نوامبر، در شصت و نهمین سالروز صدور قطعنامه سازمان ملل متحد در تقسیم سرزمین مورد نزاع، به دو کشور یهودی و فلسطینی، برگزار شده است.

XS
SM
MD
LG