لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۲۷

پلیس درسدن: احتمال وجود انگیزه بیگانه‌ستیزی در حمله با بمب به مسجد


محل انفجار یکی از بمب‌ها در درسدن

ساعاتی پس از انفجار دو بمب «دست‌ساز» در شهر درسدن، در شرق آلمان، که هدف یکی از آنها یک مسجد بود، پلیس این شهر از احتمال وجود انگیزه «بیگانه‌ستیزی» در این انفجارها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دوشنبه شب، پنجم مهرماه، دو بمب دست‌ساز، یکی در یک مسجد و دیگری در مرکز گردهمایی‌های بین‌المللی این شهر منفجر شد.

به گفته پلیس این شهر در روز سه شنبه، این انفجارها هیچ مجروح و زخمی بر جای نگذاشته است.

در عین حال رئیس پلیس شهر درسدن روز سه شنبه در بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد: «گرچه تاکنون کسی مسئولیت [این انفجارها] را قبول نکرده است، باید بر این اساس پیش برویم که انگیزه آنها بیگانه‌ستیزانه بوده است.»

این مقام شهر درسدن همچنین اشاره کرد که این انفجارها احتمالا با جشن بزرگداشت اتحاد دو آلمان در تعطیلات آخر هفته پیش رو در ارتباط است.

دو آلمان شرقی و غربی در تاریخ سوم اکتبر سال ۱۹۹۰ پس از سال‌ها متحد شدند. شهر درسدن در همسایگی کشور جمهوری چک در آن زمان جزء آلمان شرقی بود.

آن طور که خبرگزاری رویترز در گزارش خود نوشته است، در زمان وقوع انفجار اول امام مسجد درسدن به همراه خانواده‌اش در ساختمان حضور داشته، اما هیچ یک از اعضای این خانواده آسیبی ندیده‌اند.

در پی وقوع این انفجارها، نیروهای پلیس برای حفاظت از دیگر مساجد شهر درسدن اعزام شدند.

درسدن در دست‌کم دو سال اخیر به عنوان زادگاه جنبش «پگیدا» در اخبار بوده است که از همان ابتدا پرچم مبارزه با اسلام و مسلمانان را بلند کرد و در اوج محبوبیت خود در آغاز سال ۲۰۱۵ هر هفته هزاران نفر را به گردهمایی‌هایش جلب می‌کرد.

از سال گذشته میلادی که موج مهاجران غیرقانونی به‌ویژه از کشور سوریه به سوی اروپا سرازیر شد و در این میان آلمان پذیرای بیشترین تعداد از آنها بود، به گواه تحلیل‌گران تنش اجتماعی هم در آلمان بالا گرفته و مردم به دو دسته موافق و مخالف پذیرفتن مهاجران تقسیم شده‌اند.

در این میان چند پناهگاه و کمپ مهاجران و پناهجویان نیز به‌ویژه در شرق آلمان مورد حمله دست راستی‌ها و نئونازی‌های این کشور قرار گرفتند.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG