لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۷

روزنامه هندی: مخالفت وزارت کشور هند با شعبه زدن سه بانک ایرانی


وزارت کشور هند با درخواست سه بانک ایرانی برای شعبه زدن در این کشور به دلیل نگرانی از «تهدید پول‌شویی و تامین مالی تروریست‌ها» مخالفت کرد. در مقابل وزارت اقتصاد هند خواستار بازنگری در این تصمیم است.

به گزارش روزنامه ایندین اکسپرس چاپ دهلی نو در روز جمعه، ۳۰ تیرماه، وزارت کشور هند ماه گذشته میلادی از صدور مجوز برای سه بانک ایرانی پارسیان، اقتصاد نوین و پاسارگاد برای شعبه زدن در این کشور خودداری کرده است.

یک مقام وزارت کشور در دهلی نو در گفت‌وگو با این روزنامه دلیل این تصمیم را نگرانی از «تهدید پول‌شویی و تامین مالی تروریست‌ها از طریق معاملات بانکی» اعلام کرده است.

در همین حال یکی از این بانک‌های ایرانی یعنی بانک پارسیان یک ماه پیش اعلام کرد که صدور ضمانت‌نامه خرید کالاهای هندی را متوقف کرده است. پارسیان دلیل این اقدام را «کمبود موجودی روپیه» اعلام کرد.

در حالی که پرداخت پول نفت وارداتی از ایران به دلیل تحریم‌های بین‌المللی گسترده برای هند دشوار شده است، این اقدام وزارت کشور هند تنها بر موانع موجود بر سر راه معاملات جاری جمهوری اسلامی و هند می‌افزاید.

احتمالا به همین دلیل است که به گزارش روزنامه ایندین اکسپرس وزارت امور اقتصادی هند قصد دارد از وزارت کشور هند بخواهد در تصمیم خود برای صدور مجوز برای بانک‌های ایرانی بازنگری کند.

ایندین اکسپرس به نقل از یک مقام در وزارت اقتصاد هند می‌گوید که این وزارتخانه قصد دارد از وزارت کشور بخواهد به دلیل «اجبار استراتژیک» با افتتاح شعب این بانک‌ها در هند موافقت کند.

آن طور که این روزنامه به نقل از «مقامات هندی» می‌گوید، شعب بانک‌های ایرانی در صورت افتتاح در هند می‌توانند مانع تحریم‌ها را از سر راه بردارند و معامله کالاهای صادراتی هند به ایران از جمله برنج، چای، منسوجات و کود شیمیایی را آاسان‌تر کنند.

به دنبال تحریم‌های غرب علیه برنامه هسته‌ای ایران و مشکل پرداخت‌های بانکی با این کشور، اخیرا دهلی نو و تهران توافق کردند که هند ۴۵ درصد از پول نفت صادراتی ایران را به روپیه پرداخت کند، واحد پولی‌ای که در میان ارزهای آسیایی بد‌ترین وضعیت را طی سال گذشته داشته است.

همزمان هند در اردیبهشت‌ماه اعلام کرد که برای سال جاری در نظر دارد واردات نفت خود از ایران را دو میلیون تن کاهش دهد. هند سال گذشته ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن نفت خام از ایران خریده بود.

به گفته ایندین اکسپرس، ایران در مقابل خواهان آن است که به کمک هند صنعت نساجی خود را مدرنیزه کند و سرمایه هندی را به سوی راه‌آهن شمال و جنوب ایران جلب کند که قرار است چابهار را به مشهد متصل سازد.
XS
SM
MD
LG