لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۲۲

ایران خبر موافقت با انتقال اورانیوم غنی‌شده خود به روسیه را تکذیب کرد


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه‌شنبه، ۱۳ آبان‌ماه، خبر روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز مبنی بر «موافقت ایران با انتقال بخشی از اورانیوم غنی‌ شده خود به روسیه» را تکذیب کرده و این خبر را «جوسازی» توصیف کرد.

به گفته این مقام وزارت خارجه، مذاکره‌کنندگان ایرانی بدون توجه به این «جوسازی‌ها» در مذاکرات هسته‌ای با کشورهای گروه ۱+۵ حضور پیدا خواهند کرد.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز دوشنبه، ۱۲ آبان، در گزارشی به نقل از «مقامات و دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات» خبر داد که ایران در «توافقی موقتی» پذیرفته است که «بخش اعظم» اورانیوم غنی‌شده خود را به خاک روسیه انتقال دهد.

در گزارش روزنامه نیویورک تایمز، شرط انجام این توافق «رسیدن به توافقی جامع‌تر با غرب» عنوان شده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز سه‌شنبه به نقل از مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به این گزارش تاکید کرد که «هیچ ‌یک از گمانه‌زنی‌ها و شایعاتی که توسط برخی رسانه‌های خارجی و با اغراض خاص سیاسی صورت می‌گیرد مورد تایید نیست».

خانم افخم در ادامه آن چه «تلاش این رسانه‌ها برای تخریب» فضای سیاسی موجود پیش از آغاز دور جدید مذاکره ایران با کشورهای گروه ۱+۵ خواند را «تقبیح» کرد و افزود: «مذاکره‌کنندگان ایرانی بدون توجه به این جوسازی‌ها و صرفا با در نظر داشتن منافع ملی و حقوق مردم ایران در مذاکرات حضور پیدا خواهند کرد.»

پیش از این خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنج‌شنبه، ۲۴ مهر، به نقل از دو دیپلمات آمریکایی نوشته بود که ایران به تازگی با مسکو وارد مذاکره شده تا راه‌های انتقال احتمالی اورانیوم غنی‌شده در سطوح پایین به روسیه را بررسی کند که در صورت توافق، ایران بعدها بتواند از آن به عنوان منبع انرژی استفاده کند.

موضوع انتقال اورانیوم ایران به روسیه پیش از این بارها مطرح شده، اما به نتیجه نهایی نرسیده است.

از جمله روسیه در سال ۹۰ برای حل مناقشه هسته‌ای ایران پیشنهاداتی ارائه کرده بود که از جمله آنها تشکیل یک کنسرسیوم غنی‌سازی مشترک با ایران در خاک روسیه و تشکیل بانک سوخت هسته‌ای در سایت غنی‌سازی «آنگارسک» روسیه بود.

نهمین دور مذاکره ایران با کشورهای گروه ۱+۵ به سرپرستی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، و کاترین اشتون، نماینده اتحادیه اروپا، روز ۲۰ آبان در مسقط، پایتخت عمان، و پس از مذاکره سه‌جانبه وزیران خارجه ایران و آمریکا و خانم اشتون برگزار می‌شود.

در همین حال روز سه‌شنبه، ۱۳ آبان، در حالی که یک هفته به انجام این مذاکرات باقی مانده، شرکت‌کنندگان در راهپیمایی دولتی که به مناسبت اشغال سفارت آمریکا در ایران در سال ۵۸ برگزار شد، در قطعنامه‌ای سخنان مقامات آمریکایی مبنی بر روی میز بودن همه گزینه‌ها را محکوم کردند.

دراین بیانیه تاکید شده است: «ارتکاب هر گونه اشتباه و غلطی از سوی دشمنان با پاسخ سخت، کوبنده و پشیمان‌کننده عاشوراییان مواجه و ایران اسلامی به گورستان متجاوزین تبدیل خواهد شد.»

جان کری، وزير امور خارجه آمريکا، روز پنج‌شنبه، ۸ آبان، تاکيد کرده بود که هدف از مذاکره اتمی با ايران، «بستن راه‌های دستيابی» جمهوری اسلامی به بمب اتمی است، به ‌طوری که اگر ايران بخواهد به سلاح هسته‌ای دست يابد، واشينگتن مهلتی يک‌ساله برای جلوگیری از آن داشته باشد.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG