لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۶:۵۰

احمدی‌نژاد: برای فعالیت سیاسی انگیزه ندارم؛ مدیون رهبر هستم


محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، می‌گوید که برنامه و انگیزه‌ای برای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری آینده کشور ندارد، اما اگر «توطئه»ای که به عقیده او علیه رهبر جمهوری اسلامی در جریان است شدت پیدا کند به «صحنه» خواهد آمد.

وی تلاش آمریکا برای، به گفته او، «تجزیه ایران» را «توطئه‌ای» دانست که علیه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در جریان است.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز جمعه، پنجم دی‌ماه، به نقل از وب‌سایت متین‌نیوز، سخنان محمود احمدی‌نژاد که سراسر تمجید از آیت‌الله خامنه‌ای است در دیدار با تعدادی از نمایندگان عضو جبهه پایداری در روز پنج‌شنبه را منتشر کرد.

در همین حال، پس از بازتاب گسترده سخنان آقای احمدی‌نژاد در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها، روز شنبه وب‌سایت «مهر مردم» که خود را «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر» محمود احمدی‌نژاد معرفی می‌کند «مطالب غیرمعتبر منسوب به» او را تکذیب کرد.

اما بر اساس گزارشی که از این سخنان منتشر شده، آقای احمدی‌نژاد در این جلسه گفت که در هیچ دوره‌ای از سال‌های پس از انقلاب ۱۳۵۷، تحولات داخلی ایران تا این حد متاثر از تحولات جهانی نبوده است.

وی با اشاره به آن چه «برنامه آمریکا برای تجزیه روسیه و ایران» خواند افزود: «مسئله تمامیت ارضی و استقلال ایران هم به جایگاه رهبری پیوند خورده است، بنابراین پشتیبانی از رهبری هم مسئله‌ای اعتقادی و انقلابی است و هم مسئله‌ای ملی و ایرانی.»

رئیس جمهور سابق ایران در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر این که «شما در این شرایط چه می‌کنید؟» با اشاره به این که «تمام مراتب قدرت» در ایران را تجربه کرده گفت: «بنده دیگر برای فعالیت سیاسی انگیزه شخصی ندارم.»

وی در عین حال اضافه کرد: «اما اگر ابعاد این توطئه‌ای که علیه رهبری در جریان است شدت پیدا کند... عافیت‌طلبی نمی‌کنم و با تمام ظرفیت‌های فردی و اجتماعی خود به صحنه می‌آیم.»

از روزهای آغازین انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور، برخی از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد از احتمال بازگشت وی به فضای سیاسی و انتخابات ریاست جمهوری آینده خبر داده‌اند.

از جمله غلامحسین الهام، سخنگوی دولت احمدی‌نژاد، در سوم تیرماه سال ۱۳۹۲، تنها چند روز پس از انتخاب روحانی گفت: «احمدی‌نژاد در رجعتی دیگر، همراه با امام زمان حکومتی مطلوب را پیگیری خواهد کرد.»

این سخنان غلامحسین الهام واکنش تعدادی از نمایندگان مجلس ایران و چهره‌های سیاسی را سبب شد، تا آنجا که دفتر او در مقام توضیح اعلام کرد که منظور آقای الهام از کلمه «رجعت احمدی‌نژاد» آرزوی بازگشت او در آینده نزدیک به عرصه سیاسی و اداره دولت بوده است.

در همین حال از آغاز سال جاری و پس از سفر آقای احمدی‌نژاد به مناطق جنگی در جنوب کشور، واکنش‌ها به احتمال نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری آینده افزایش یافته ‌است.

در همین زمینه داوود احمدی‌نژاد، برادر آقای احمدی‌نژاد، روز شنبه، ۱۰ خرداد، گفت که احتمال نامزدی برادرش در انتخابات ریاست ‌جمهوری آتی «بسیار زیاد» است.

آقای احمدی‌نژاد روز پنج‌شنبه در ادامه سخنان خود درباره حمایت از اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ گفت: «چون حضور آقای هاشمی قطعی شد و ما رای‌آورتر از مهندس مشایی برای رقابت با ایشان نداشتیم بنده با گفتن این جمله از خودم هزینه کردم تا بتوانیم انقلاب را از خطر ارتجاع دور کنیم.»

محمود احمدی‌نژاد هنگام ثبت نام اسفندیار رحیم مشایی برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ با حضور در وزارت کشور از وی حمایت کرد.

آقای احمدی‌نژاد درباره احتمال نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ نیز تصریح کرد: «مردم خادمان واقعی خود را می‌شناسند و به بنده هم لطف دارند. کاش در روز ۲۸ صفر بودید و شعارهای مردم را می‌شنیدید.»

وی اضافه کرد: «با تمام این الطاف مردمی بنده هیچ برنامه‌ای برای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری ندارم، مگر آن که همان طور که گفتم ریسک شرایط بسیار بالا باشد.»

آقای احمدی‌نژاد همچنین گفت: «بنده و همه همکارانم مدیون رهبری هستیم، اگر ایستادگی ایشان در برابر فتنه ۸۸ و پشتیبانی از آراء مردم در نماز جمعه ۲۹ خرداد نبود، هرگز دولت دهم شکل نمی‌گرفت.»

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در نماز جمعه ۲۹ خرداد ۸۸ با اشاره به اختلافات محمود احمدی‌نژاد با چهره‌هایی چون اکبر هاشمی رفسنجانی تمام‌قد به دفاع از او بلند شد و گفت که نظر او به نظر آقای احمدی‌نژاد «نزدیک‌تر است».

رهبر جمهوری اسلامی در همین نماز جمعه دست‌کم سه بار باصراحت هشدار داد که در صورت ادامه اعتراض مردم به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ مسئولیت هر گونه «خون‌ریزی» به عهده افراد و «فرماندهان» پشت صحنه ماجرا خواهد بود.

XS
SM
MD
LG