لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۰۹

اتهام تازه علیه احمدی‌نژاد: استخدام ده هزار بی‌سواد در آموزش و پرورش


یک نماینده مجلس ایران به نقل از آمار معاونت سرمایه انسانی رئیس جمهوری، دولت محمود احمدی‌نژاد را به «استخدام بدون ضابطه ۴۵۰ هزار نفر، تاسیس ۲۰۰ هزار موسسه و سازمان خلاف قانون و استخدام بیش از ده هزار بی‌سواد در آموزش و پرورش» متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وابسته به مجلس شورای اسلامی ایران، در جلسه غیرعلنی ۲۵ تیرماه مجلس، محمود عسگری آزاد، جانشین معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور، گزارشی از تعداد کارکنان دولت ارائه کرد.

پس از برگزاری این جلسه غیرعلنی،غلامعلی جعفرزاده ‌ایمن‌آبادی، نماینده رشت، جزئیاتی از این گزارش را با خبرنگاران در میان گذاشت.

آقای جعفرزاده گفت:‌ «بر اساس این گزارش ۲۰۰ هزار سازمان برخلاف قانون در دولت‌های گذشته شروع به فعال کرده‌اند، همچنین ۶۵۰ هزار نفر در چند سال گذشته استخدام شده‌اند که جذب حدود ۴۵۰ هزار نفر از آنها بدون ضوابط و بر اساس رابطه‌ بوده است.»

پیش از این نیز موضوع استخدام‌ها در دولت احمدی‌نژاد اعتراض نمایندگان مجلس نهم را باعث شده بود.

یکی از موارد اعتراض نمایندگان به طرحی موسوم به طرح مهرآفرین بود که بر اساس آن مقرر شده بود که دولت شرایط استخدام حدود ۵۰۰ هزار نفر را فراهم کند.

دولت حسن روحانی در آبان‌ماه ۱۳۹۲ این مصوبه دولت گذشته را لغو کرد.

به گفته نماینده مردم رشت همچنین «در دولت گذشته عمده اطرافیان و خانواده‌های مسئولان، فرمانداران، استانداران و وزرا بدون هیچ قانونی استخدام شدند».

آقای جعفرزاده ‌ایمن‌آبادی با بیان این که دو درصد از ۷۶ هزار نفری که در دو سال گذشته در وزارت آموزش و پرورش استخدام شدند بی‌سواد هستند اضافه کرد: «۱۴ درصد تحصیلاتی تا مقطع ابتدایی، ۱۹ درصد راهنمایی، یک درصد دیپلم و ۳۳ درصد بالاتر از دیپلم هستند که نشان‌دهنده بروز فاجعه در این حوزه است.»

نماینده رشت همچنین در تذکری شفاهی در صحن علنی مجلس گفت: «از ۷۶ هزار استخدام شده در آموزش و پرورش ده هزار و ۶۴۰ نفر بی‌سواد هستند.»

وی خطاب به رئیس مجلس گفت: «اگر صلاح می‌دانید این گزارش را به کمیسیون اصل نود ارجاع داده تا رسیدگی شود.»

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، نیز در پاسخ به سخنان آقای جعفرزاده وعده داد که «کمیسیون اصل نود مجلس این موضوع را بررسی خواهد کرد و در صورت مشخص شدن تخلفات آن را اعلام خواهد کرد».

دیدن نظرات (۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG