لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۳۷

موج گردوغبار و ریزگرد به آذربایجان غربی رسید، مدارس تعطیل شد


در ادامه بروز پدیده گردوغبار در استان خوزستان، موج گردوغبار و ریزگرد روز یک‌شنبه گذشته به استان آذربایجان غربی نیز رسید و روز دوشنبه مدارس پنج شهرستان جنوبی در این استان را به تعطیلی کشاند.

به گزارش خبرگزاری مهر در روز دوشنبه، ۲۰ بهمن‌ماه، پدیده ریزگرد عصر روز یک‌شنبه به استان آذربایجان غربی رسیده است.

به دنبال بروز این پدیده آب و هوایی، موج ریزگردها روز دوشنبه چنان در این استان بالا گرفته که مقامات آموزش و پرورش مدارس شهرهای ارومیه، پیرانشهر، میاندوآب، بوکان و مهاباد را تعطیل اعلام کرده‌اند.

خبرگزاری مهر همچنین گزارش می‌دهد که مسئولان بهداشتی استان آذربایجان غربی نیز به افراد بالای ۵۵ سال، کودکان و بیماران قلبی هشدار داده‌اند که از «تردد غیرضروری» در شهرها پرهیز کنند.

در همین زمینه یکی از مقامات حفاظت محیط زیست در آذربایجان غربی به این خبرگزاری گفته است که موج گردوغبار در این استان «منشاء خارجی دارد» و ریزگردها از کشورهای عراق و ترکیه به این استان رسیده‌اند.

موج گردوغبار در حالی به این استان رسیده است که بیش از دو هفته است استان خوزستان و بیشتر شهرهای این استان را به تعطیلی کشانده است.

روز یک‌شنبه، ۱۹ بهمن‌ماه، که این موج به آذربایجان غربی رسید، گردوغبار و ریزگرد در استان خوزستان به حدی رسید که در ۱۱ شهرستان این استان ادارات دولتی تعطیل اعلام شد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ايرنا، به نقل از ستاد بحران استانداری خوزستان اعلام کرد که ادارات در شهرستان‌های اهواز، آبادان، ماهشهر، هنديجان، دشت آزادگان، کارون، باوی، اميديه، حميديه، خرمشهر، و رامشير در روز یک‌شنبه تعطيل شده است.

در همين زمينه، مديرکل آموزش و پرورش استان خوزستان نيز گفت که مدارس نوبت صبح همه مقاطع تحصيلی در اهواز و ۱۱ شهرستان ديگر در این استان روز دوشنبه به علت آلودگی هوا ناشی از گردوغبار تعطيل است.

روزنامه شهروند نیز روز دوشنبه در گزارشی از آلودگی هوای خوزستان با تاکید بر آلودگی هوای «اهواز و ماهشهر ۶۶ برابر آلوده‌تر از حد مجاز» شده نوشت که «سومین موج گردوغبار در دو هفته گذشته مردم خوزستان را خانه‌نشین کرد».

XS
SM
MD
LG