لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۳۵

زلزله شدید در جمهوری آذربایجان مردم اردبیل را به خیابان‌ها برد


عکس تزئینی است

خبرگزاری دولتی ایرنا خبر داد که وقوع یک زلزله ۵.۷ ریشتری در جمهوری آذربایجان در صبح روز جمعه، ۱۳ شهریور، در بسیاری از شهرهای استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی نیز احساس شده و در پی آن «مردم با هراس به خیابان‌ها ریختند».

بر اساس این گزارش، این زلزله همچنین باعث شکسته شدن شیشه‌ها و «ترک خوردن» دیوار برخی از منازل در شهرستان‌های پارس‌آباد و بیله‌سوار مغان در استان اردبیل شده است.

به گفته پایگاه زلزله‌نگاری موسسه ژئوفیزیک در دانشگاه تهران، این زلزله ساعت ۹ و ۱۳ دقیقه و ۳۸ ثانیه روز جمعه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داده و کانون آن شهر «قبله» در جمهوری آذربایجان بوده است.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری فارس، علی اسلامی، مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل، گفت که شدت این زمین‌‌لرزه به اندازه‌ای بوده است که احتمال وارد آمدن خسارت به برخی از مناطق وجود دارد.

مهدی احمدی، فرماندار پارس‌آباد مغان، نیز گفت که طبق گزارش‌های اولیه، زمین‌لرزه باعث ترک خوردن برخی منازل مسکونی و ساختمان‌های فرسوده شده است.

به گفته آقای احمدی، تاکنون موردی از تلفات جانی و خسارت «شدید مالی» بر اثر این زلزله گزارش نشده است.

در همین حال، آرام حلیم، فرماندار بیله‌سوار مغان، نیز خبر داد که این زلزله در این شهرستان خسارت جانی بر جای نگذاشته، اما باعث ترک خوردن دیوار برخی ساختمان‌های قدیمی شده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، میرعلی رحیم‌زاد، سرپرست فرمانداری گرمی مغان، نیز گفت که به علت دور بودن کانون وقوع زلزله از این شهرستان، ساختمان‌های این منطقه خسارت ندیده‌اند.

شهرستان‌های پارس‌آباد، بیله‌سوار و گرمی مغان در شمال استان اردبیل، در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان قرار دارند.

در اسفندماه ۹۳ نیز زلزله ۴.۹ ریشتری در جمهوری آذربایجان در بخش‌هایی از استان اردبیل احساس شده بود.

در همین حال در مردادماه ۹۱ وقوع زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶٫۲ ریشتر در شهرستان اهر و زمین‌لرزه‌ای به بزرگی شش ریشتر شهرستان ورزقان در استان آذربایجان شرقی حدود ۳۰۰ کشته، بیش از دو هزار مجروح و «۱۳۷ هزار» آسیب‌‌دیده بر جای گذاشت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG