لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۲۰

مرگ یک ستوان وظیفه در بانه بر اثر «تیراندازی افراد ناشناس»


فرمانده انتظامی شهرستان بانه در استان کردستان خبر داد که یک ستوان وظیفه به نام یاسین خدیجی، از ماموران پاسگاه «سبدلوی» بانه، روز یک‌شنبه، ۲۰ اردیبهشت، بر اثر «تیراندازی افراد نا‌شناس» کشته شده است.

به گزارش وب‌سایت صداوسیمای کردستان، حمیدرضا اکبری، فرمانده انتظامی، گفت که این سرباز نیروی انتظامی «در محور بانه- سقز» و حین کنترل خودروهای عبوری «به علت تیراندازی افراد نا‌شناس» مجروح شده و پس از انتقال به بیمارستان درگذشته است.

در همین حال خبرگزاری دولتی ایرنا با انتشار خبر مرگ این سرباز نیروی انتظامی اعلام کرد که جنازه وی با حضور فرمانده انتظامی استان کردستان و مسئولان ادارات شهر بانه تشییع و به خاک سپرده شده است.

در همین حال وب‌سایت «فرات» اطلاعیه‌ای منتسب به «نیروی مدافع زنان شرق کردستان، ه. پ. ژ»، از گروه‌های زیرمجموعه پژاک، را منتشر کرده که در آن آمده است که نیروهای این گروه در عصر روز ۱۹ اردیبهشت در مسیر سقز ـ بانه به یک مرکز ایست ‌بازرسی نیروی انتظامی حمله کرده‌اند و در نتیجه آن «دو» مأمور کشته شده و «یک» مامور زخمی شده است.

گروه «نیروی مدافع زنان شرق کردستان، ه. پ. ژ» ضمن محکوم کردن به گفته این گروه «قتل» فریناز خسروی در مهاباد تاکید کرده که این حمله با هدف «هشدار» به جمهوری اسلامی ایران به دلیل عملکردش «علیه زنان» انجام شده است.

در پی مرگ فریناز خسروانی، از کارکنان هتل تارای مهاباد، در تعدادی از وب‌سایت‌های محلی و صفحات خبری در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک این ادعا مطرح شد که وی برای جلوگیری از تعرض جنسی «یک مأمور امنیتی» به خود از پنجره یکی از طبقات این هتل به بیرون پریده و جان داده‌ است.

مقامات قضایی و دولتی ایران از دستگیری متهم این حادثه خبر داده‌‌اند، اما ارتباط او با نهادهای امنیتی کشور و همچنین «هرگونه شایعه در مورد تجاوز به متوفی» را رد کرده‌‌اند.

در همین حال صمد حضرتی، رئیس دادگستری مهاباد، روز دوشنبه تاکید کرد: «متوفی و متهم قصد ازدواج با یکدیگر را داشتند و در آن روز تنها به قصد ازدواج، این خانم با هماهنگی که داشته به اتاق متهم رفته و در مورد نحوه ازدواج‌شان صحبت کرده‌اند.»

آقای حضرتی با بیان این که شاید دلیل متوفی برای «پنهان نگه داشتن رابطه‌اش با متهم ترس از مدیر هتل و اخراج بوده‌ است» گفت که «متهم نیز به اتهام خلوت کردن با نامحرم» دستگیر شده ‌است.

در پی مرگ فریناز خسروانی شهر مهاباد روز پنج‌شنبه، ۱۷ اردیبهشت، شاهد ناآرامی بود و هتل تارای مهاباد به آتش کشیده شد.

در همین زمینه عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، روز دوشنبه از اعزام یک گروه بازرسی برای بررسی «تمام ابعاد حادثه» مهاباد خبر داده و گفت که در جریان این حادثه ۲۱ نفر از عوامل انتظامی «زخمی شدند، اما هیچ اقدامی نکردند».

سه روز پیش از این سخنان وزیر کشور، علیرضا رادفر، معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان غربی، گفته بود که در پی ناآرامی‌ها در شهر مهاباد، ۲۵ نفر مجروح شده‌اند که از این تعداد هفت نفر پلیس بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG