لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۲

اتهام‌های تازه ارشاد به نشر چشمه: ترویج همجنس‌بازی و زنای با محارم


خبرگزاری فارس روز جمعه، دوم تیرماه، به نقل از معاون فرهنگی وزارت ارشاد جمهوری اسلامی اتهام‌های تازه‌ای را متوجه نشر چشمه دانست که از آن جمله است «ترویج همجنس‌بازی، ارتباط جنسی دختران و پسران و زنای با محارم».

بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت ارشاد ایران، حدود دو هفته پیش دلیل لغو پروانه نشر چشمه را ارائه کتابی به این وزارتخانه برای دریافت مجوز اعلام کرده بود که، به گفته او، در آن به امام سوم شیعیان «توهین» شده بود.

اما این مقام وزارت ارشاد که حدود یک هفته پیش وعده داده بود به‌زودی «مفصل» درباره نشر چشمه و لغو دائمی مجوزش صحبت کند روز پنج‌شنبه گذشته در دیدار با «پژوهشگران قرآنی کشور» چند مورد اتهامی دیگر را به «توهین به امام حسین» اضافه کرد.

آقای دری در گفته‌های خود انتشارات معتبر چشمه را از جمله «معدود ناشرانی» دانسته است که «تعمدا برخلاف قانون از اصلاح مسیر خود سر باز می‌زنند»، اما به نمونه‌های دیگری از میان این ناشران اشاره نکرده است.

با این حال اتهام‌هایی که این مقام وزارت ارشاد ایران در مورد نشر چشمه مطرح کرده است همه مربوط به کتاب‌هایی است که در ایران چاپ نشده، بلکه به گفته این مقام توسط نشر چشمه برای دریافت مجوز به وزارتخانه فرستاده شده است.

معاون فرهنگی وزارت ارشاد در این میان از جمله به کتابی برای دریافت مجوز اشاره کرده که «مروج همجنس‌بازی بوده»، یا کتابی دیگر که به گفته این مقام «سرشار از مراودات جنسی و ارتباط جنسی میان دختران و پسران» بوده یا کتابی که «مروج زنای با محارم» بوده است.

آقای دری، معاون فرهنگی ارشاد، همچنین از کتابی دیگر از طرف نشر چشمه یاد می‌کند که «ابتذال» در آن به حدی بوده که ممیز وزارت ارشاد «شرم داشته است» آن کتاب را بخواند.

معاون کتاب وزیر ارشاد ایران با این حال به نام هیچ یک از این کتاب‌ها یا نویسندگان آنها اشاره نکرده است.

او اما با ذکر یک سوال به نشر چشمه ایراد گرفته است که «اگر به چنین آثاری اجازه چاپ داده می‌شد و مردم اعتراض می‌کردند، چه کسی مسئولیت انتشار این کتاب‌ها را می‌پذیرفت؟»

بهمن دری به گزارش خبرگزاری فارس در ادامه گفته‌هایش تاکید کرده است که در وزارتخانه متبوعش «نیازی نمی‌بینیم صلاحیت ناشری را که دارای پروانه نشر است مجدد بررسی کنیم تا زمانی که خطایی از وی سر نزده».

به نظر می‌رسد این گفته آقای دری پاسخی باشد به خبرهای هفته گذشته مبنی بر بررسی مجدد «صلاحیت» مدیران انتشاراتی‌ها در ایران.

روزنامه جهان صنعت روز پنج‌شنبه، اول تیرماه، در گزارشی با عنوان «سايه سنگين ناامنی بر سر نشر ايران» خبر داده بود که قرار است «وزارت ارشاد اسلامی صلاحيت تمام مديران انتشاراتی‌ها» را «دوباره بررسی کند».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG