لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۰۰

استاندار سیستان و بلوچستان: اعتراف قاتلان دانایی‌فر؛ کشف جسد در پاکستان


جمشید دانایی‌فر
جمشید دانایی‌فر

استاندار سیستان و بلوچستان از دستگیری قاتلان جمشید دانایی‌فر، مرزبان ایرانی، خبر داد و گفت که جسد او نیز پس از اعترافات این افراد درباره محل قتل او در پاکستان یافت شده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، جسد جمشید دانایی‌فر، مرزبان ایرانی که در ۱۷ بهمن ۹۲ همراه با چهار مرزبان دیگر توسط گروه جیش‌العدل ربوده شده بود، در روز اول فروردین سال جدید به «داخل ایران» منتقل و سپس دفن شده‌ است.

گروه جیش‌العدل روز سوم فروردین ۹۳ اعلام کرده بود که آقای دانایی‌‌فر را به تلافی کشته شدن یکی از زندانیان اهل سنت اعدام کرده‌ است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان، روز چهارشنبه، ۵ فروردین، با اشاره به دستگیری به گفته او «تمامی عوامل تروریستی از سال ۸۶ تا سال ۹۳» در این استان افزود که این افراد به قتل آقای دانایی‌فر نیز «اعتراف» کرده‌اند.

وی اضافه کرد: «عوامل به شهادت رساندن شهید دانایی‌فر محل شهادت این شهید را در اعترافات خود اعلام کردند و پیکر این شهید در پاکستان کشف شد که با اعزام عوامل‌مانپیکر این شهید از طریق مرز میرجاوه وارد کشور شد.»

به گفته آقای هاشمی، تمامی دستگیر‌شدگان در این رابطه عضو گروه جیش‌العدل هستند.

استاندار سیستان و بلوچستان زمان دستگیری این افراد را اسفندماه ۹۳ اعلام کرده است.

این در حالی است که وی پیش از این در شامگاه ۲۱ بهمن ۹۳ خبر داده بود که «عوامل ناامنی‌های هشت سال گذشته این استان با تلاش نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌ها دستگیر شده‌اند».

آقای هاشمی گفته بود که متهمان به چندین انفجار تروریستی در زاهدان، چابهار، ترورهای مختلف در سطح استان، بمب‌گذاری، تله‌های انفجاری بین جاده‌ای و سایر ناامنی‌‌ها از سال ۸۶ تاکنون «اعتراف کرده‌اند».

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، نیز روز شنبه، ۲۵ بهمن ۹۳، از «انهدام چند مقر» یک گروه «تروریستی» در شهر سراوان خبر داده بود.

سنی آن‌لاین: ممانعت از ورود روحانیون اهل ‫سنت سایر استان‌ها به زاهدان

در همین حال وب‌سایت سنی آن‌لاین روز چهارشنبه، ۵ فروردین، خبر داد که ماموران در ایست بازرسی‌های ورودی به شهر زاهدان از ورود برخی از خودروها با پلاک «سایر استان‫‌ها» به خصوص خودروهای حامل روحانیون اهل ‫سنت، به این شهر «ممانعت می‌کنند».

بر اساس این گزارش، این ماموران در پاسخ به اعتراض‌ها اعلام می‌کنند که این اقدام بر اساس یک «بخش‌نامه» انجام می‌شود که چهار ماه پیش صادر شده است.

به گفته این وب‌سایت، این ماموران توضیح بیشتری درباره این «بخشنامه» نمی‌دهند و تنها می‌گویند که «در راستای تحقق امنیت شما مسافران محترم بوده و به خاطر لحاظ برخی مسائل امنیتی که از تفسیر و توضیح آن معذور هستیم این تصمیم گرفته شده است».

وب‌سایت سنی آن‌لاین همچنین اعلام کرد که درباره این «بخش‌نامه» اطلاع‌رسانی نشده است.

به گفته این وب‌سایت، این «بخش‌نامه» اکثرا درباره «ائمه جمعه و جماعات، روحانیون اهل ‫سنت، مدیران و مدرسان حوزه‌‫های علمیه اهل ‫سنت و سایر کسانی که دارای ریش و محاسن هستند» اجرا می‌شود.

XS
SM
MD
LG