لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۱۴

اداره اطلاعات انرژی آمریکا: سهم ناچیز ایران از منابع دریای خزر


میدان نفتی متعلق به قزاقستان
اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش تازه خود که منحصرا به منابع انرژی بخش دریا و خشکی خزر پرداخته است، سهم ایران از این منابع انرژی را بسیار ناچیز ارزیابی کرده است.

بر اساس این گزارش که روز سه‌شنبه، ۵ شهریور، منتشر شد، مجموع ذخایر نفتی ایران در دریای خزر حدود ۵۰۰ میلیون بشکه و ذخایر گاز آن نزدیک به سی میلیارد متر مکعب تخمین زده شده است.

این گزارش همچنین می‌گوید که ذخایر گاز ایران در بخش خشکی سی میلیارد متر مکعب است، اما ایران تقریبا هیچ ذخیره نفتی قابل توجهی در بخش خشکی ساحل خزر ندارد.

این آمار در حالی است که ایران دو سال قبل اعلام کرد که یک میدان نفتی-گازی با نام «سردار جنگل» در دریای خزر کشف کرده است که حاوی ۱٫۴ تریلیون متر مکعب و دو میلیارد بشکه نفت است.

رستم قاسمی، وزير نفت سابق ايران، نيز تابستان سال ۹۰ ادعا کرد که «با فوران نفت از اولين چاه ميدان سردار جنگل نخستين مشعل نفت سکوی اميرکبير در دريای خزر روشن شده است».

تاکنون هیچ یک از کشورهای ساحلی خزر یا سازمان‌های بین‌المللی ادعای ایران را تایید نکرده‌اند و شرکت بریتیش پترولیوم نیز در گزارش سالانه خود که ۲۳ خردادماه سال جاری منتشر شد، ارزیابی کرده بود که ذخایر گازی ایران در سال ۲۰۱۲ نسبت به سال ۲۰۱۱ تغییری نکرده و در رقم ۳۳٫۶ تریلیون متر مکعب ثابت مانده است.

گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا می گوید که کل ذخایر نفتی دریای خزر ۱۹٫۶ میلیارد بشکه و ذخایر گازی این دریا ۱۰۶ تریلیون فوت مکعب ارزیابی می‌شود.

بر اساس این گزارش، ذخایر نفت بخش خشکی مناطق اطراف خزر نیز ۲۸٫۶ میلیارد بشکه و ذخایر گاز آن ۱۸۶ تریلیون فوت مکعب ارزیابی می‌شود.

سهم گاز آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان و روسیه از ذخایر گاز آب‌های دریای خزر به ترتیب ۴۶، ۹، ۳۶ و ۱۴ تریلیون فوت مکعب است.

قزاقستان با ۱۵٫۷ میلیارد بشکه بیشترین ذخایر نفتی را در آب‌های دریای خزر دارد و سپس آذربایجان با ۶٫۸ میلیارد متر مکعب بیشترین دارنده ذخایر نفتی در آب‌های دریای خزر است.

پنج کشور ساحلی دریای خزر در بخش آبی و خشکی دریا در مجموع ۲۸۵ تریلیون فوت مکعب ذخایر گازی و ۴۸٫۲ میلیارد بشکه ذخایر نفتی دارند.

غیر از ایران، همه کشورهای ساحلی دریای خزر از ذخایر انرژی خود در آب‌های این دریا بهره‌برداری می‌کنند.

آذربایجان روزانه با تولید ۸۹۰ هزار بشکه نفت، بیشترین تولید نفت از آب‌های خزر را دارد و سهم کل کشورهای ساحلی خزر از تولید نفت بخش دریایی خزر روزانه ۹۴۵ هزار بشکه است.
XS
SM
MD
LG