لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۰۱

پخش «شبنامه» علیه حسن روحانی در مجلس


همزمان با روز پایانی جلسات رای اعتماد به وزرای پیشنهادی حسن روحانی، روزنامه اعتماد در شماره پنج‌شنبه از «انتشار شبنامه» علیه رئیس جمهوری اسلامی در مجلس خبر داده است.

روزنامه تهران امروز در شماره پنج‌شنبه خبر داده است که بر اساس گزارش بانک جهانی ایران در سال ۲۰۱۲ با دو رتبه صعود پس از بلاروس و سوریه در رتبه سوم جدول جهانی «بالاترین نرخ تورم» قرار گرفته است.

روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، در شماره پنج‌شنبه گزارش داده است که «به دلیل نبود بودجه از ابتدای سال ۹۱ تاکنون ۳۲۲ پروژه بیمارستانی روی تخت توقف بستری شده‌اند».

روزنامه آرمان ضمن انتشار گزارشی درباره «گزینش تک‌جنسیتی» در کنکور سال جاری نوشته است: «تمام کد رشته‌های تک‌جنسیتی در کنکور ۹۲ تکرار شد».

روزنامه همشهری از اعدام ۶ نفر در زندان کارون اهواز خبر داده است. این روزنامه اتهام اعدام‌شدگان را «تجاوز به عنف» اعلام کرده است.

پخش «شبنامه» علیه حسن روحانی در مجلس

همزمان با روز پایانی جلسات رای اعتماد به وزرای پیشنهادی حسن روحانی، روزنامه اعتماد در شماره پنج‌شنبه از «انتشار شبنامه» علیه رئیس جمهوری اسلامی در مجلس خبر داده است.

به نوشته این روزنامه، روز چهارشنبه «برخی از نمایندگان از انتشار شبنامه‌ای خبر دادند که بین چند نماینده خاص دست به دست شده است و آن طور که دو نماینده مجلس به اعتماد خبر دادند، در این شبنامه‌ها از هاشمی‌ رفسنجانی و روحانی به عنوان افراد مرتبط با "فتنه" یاد شده بود و نام سایر افراد مرتبط با "فتنه" که بین آنها چند تن از وزرای کابینه روحانی هم وجود داشتند، ذکر شده است».

اسماعیل جلیلی عضو هیئت رئیسه فراکسیون رهروان ولایت مجلس درباره این که نامه‌ها و بیانیه‌هایی که علیه وزرا منتشر می‌شود، چه تاثیری بر رای اعتماد نمایندگان خواهد گذاشت، به این روزنامه گفته است: «چون عاملان انتشار این نامه‌ها برای نمایندگان شناخته شده هستند، هرچه بیشتر علیه یک وزیر کار کنند، به نفع آن وزیر است».

روزنامه اعتماد همچنین نوشته است که مسعود پزشکیان، کمال‌الدین پیرموذن، جعفر قادری و مهرداد لاهوتی نیز در گفت‌وگوهای جداگانه با خبرنگاران از رویت این شبنامه در دست برخی نمایندگان خبر دادند، اما از «محتوای شبنامه ابراز بی‌اطلاعی کردند».

این روزنامه نوشته است: «غائله نامه‌نویسی و حاشیه‌سازی در جلسه رای اعتماد، در دستور کار اقلیت افراطی و مخالف کابینه قرار گرفته است» و در سومین روز از جلسات رای اعتماد «تحرکات و رایزنی چهره‌های شاخص این جریان کاملا در صحن علنی مشهود بود».

همزمان روزنامه شرق از «دو نشست غیرعلنی در یک روز» خبر داده و نوشته است: «روز چهارشنبه بهارستان میزبان دو نشست غیرعلنی بود: یکی صبحگاه و با حضور نمایندگان و رئیس مجلس و دیگری، شبانگاه و ساعاتی پس از اتمام نشست علنی، در قالب جلسه فراکسیون رهروان ولایت».

به نوشته این روزنامه، «در نشست رهروان به ریاست علی لاریجانی، همه وزرای پیشنهادی حاضر بودند و بحث‌ها فارغ از نگاه خبرنگاران و دوربین‏ها، شفاف‌تر و بی‌پرده‌تر مطرح شد» و «خروجی نشست دیرهنگام رهروان ولایت نشان از آن دارد که جمع‌بندی برای رای‌ دادن به کابینه، رو به فزونی دارد، به‌ ویژه آن که "جبهه پایداری" بنا را بر این گذاشته تا به اعضای کابینه روحانی رای منفی دهد».

ایران بعد از بلاروس و سوریه، بالاترین نرخ تورم دنیا را دارد

روزنامه تهران امروز گزارش داده است که ایران با دو رتبه صعود پس از بلاروس و سوریه در رتبه سوم جدول جهانی «بالاترین نرخ تورم» قرار گرفته است.

به نوشته این روزنامه، بر اساس گزارش بانک جهانی درباره نرخ تورم در سال ۲۰۱۲، «بلاروس بیشترین نرخ تورم را در جهان طی سال۲۰۱۲ داشته و نرخ تورم ۵۹٫۲ درصدی را در این سال تجربه کرده است و سوریه که در جایگاه دوم قرار گرفته است نرخ تورم ۳۶٫۷ درصدی داشته است».

بر اساس گزارش بانک جهانی، طی سال ۲۰۱۲ و در خاورمیانه نیز ایران بعد از سوریه دارای بیشترین نرخ تورم است و یمن بعد از ایران قرار گرفته است و در سوی دیگر کشور قطر با ۱٫۹ درصد تورم کمترین میزان تورم را منطقه خاورمیانه دارد.

روزنامه تهران امروز با اشاره به این که «سوریه درگیر جنگ داخلی است و اقتصاد آن به هیچ‌ وجه اوضاع مناسبی ندارد» نوشته است: «پس از سوریه هم ایران در جایگاه سوم جدول جهانی تورم قرار گرفته است»، در حالی که ایران در سال ۲۰۱۱ با نرخ تورم ۲۰٫۶ درصدی در رتبه پنجم جهان جای گرفته بود، اما در سال ۲۰۱۲ با افزایش نرخ تورم به ۲۷٫۳ درصد، از رتبه پنجم به رتبه سوم کشورهایی رسیده است که «بالاترین نرخ تورم» را دارند.

این روزنامه یادآوری کرده است که در سال ۲۰۱۱ با نرخ تورم ۲۰٫۶ درصدی در رتبه پنجم جهان جای گرفته بود، اما نرخ تورم در ایران طی سال ۲۰۱۲ با افزایش قابل‌ توجهی نسبت به سال قبل از آن مواجه شد و به ۲۷٫۳ درصد افزایش یافت».

به گزارش روزنامه تهران امروز، دو کشور اتیوپی و گینه در سال ۲۰۱۱ نرخ تورم بالاتری نسبت به ایران داشتند، اما نرخ تورم اتیوپی از ۲۱٫۴ درصد در سال ۲۰۱۱ به ۱۵٫۲ درصد در سال ۲۰۱۲ کاهش یافت و نرخ تورم گینه نیز از ۳۳٫۲ درصد به ۲۳٫۴ درصد کاهش داشت.

به این ترتیب بعد از ایران با نرخ تورم ۲۷٫۳ درصدی در سال ۲۰۱۲، کشورهای اتیوپی با ۲۳٫۴ درصد، مالاوی با ۲۱٫۳ درصد، ونزوئلا با ۲۱٫۱ درصد، بوروندی با ۱۸ درصد، یمن با ۱۷٫۳ درصد، تانزانیا با ۱۶ درصد و گینه با ۱۵٫۲ درصد به ترتیب رتبه‌های چهارم تا دهم جهان در «بالاترین نرخ تورم» را به خود اختصاص داده‌اند.

روزنامه تهران امروز همچنین نوشته است: «انتظار می‌رود اگر در چند ماه آینده تورم مهار نشود، رتبه ایران در جدول جهانی تورم سال جاری باز هم صعود کند، چرا که از ابتدای سال ۲۰۱۳ تاکنون نرخ تورم همچنان رو به صعود بوده است».

این روزنامه یادآوری کرده است که بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم تیرماه سال جاری به ۳۳٫۹ درصد رسیده است، رقمی که اگر ادامه پیدا کند می‌تواند باعث شود تا سال آینده رتبه ایران در این جدول همچنان صعودی باشد.

بر اساس گزارش بانک جهانی، در سال ۲۰۱۲ گرجستان با نرخ تورم منفی ۰٫۹ (نه دهم) درصد کمترین نرخ تورم را در جهان به خود اختصاص داده است و نرخ تورم دو کشور سوئیس و ژاپن نیز «منفی» بوده است.

روزنامه تهران امروز همچنین نوشته است که در سال ۲۰۱۲ نرخ تورم در «نروژ ۰٫۷ درصد، کانادا ۱٫۵ درصد، قطر ۱٫۹ درصد، آمریکا ۲٫۱ درصد، اسپانیا ۲٫۴ درصد، چین ۲٫۷ درصد، انگلیس ۲٫۸ درصد، عمان ۲٫۹ درصد، کویت ۲٫۹ درصد، ایتالیا ۳ درصد، اندونزی ۴٫۳ درصد، عربستان ۴٫۵ درصد، اردن ۴٫۸ درصد، مصر ۷٫۱ درصد، ترکیه ۸٫۹ درصد، و هند ۹٫۳ درصد» بوده است.

توقیف ۳۲۲ پروژه بیمارستانی به دلیل کمبود بودجه

روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، در شماره پنج‌شنبه گزارش داده است که «به دلیل نبود بودجه از ابتدای سال ۹۱ تاکنون ۳۲۲ پروژه بیمارستانی روی تخت توقف بستری شده‌اند».

این روزنامه با اشاره به این که پیشتر حسن امامی رضوی معاون درمان وزارت بهداشت گفته بود که «تحقق نیافتن بودجه‌های عمرانی وزارت بهداشت موجب شده است تا اکثر پروژه‌های بیمارستانی از اول سال ۹۱ متوقف شود» از قول امیر ساکی، سرپرست دفتر توسعه منابع فیزیکی و امور عمرانی وزارت بهداشت، از «توقف بازسازی بیمارستان‌های فرسوده» نیز خبر داده است.

امیر ساکی همچنین گفته است: «۳۲۲ پروژه شامل ۴۲ هزار و ۵۳۴ تخت در حال احداث داریم»، اما در سال جاری «هنوز هیچ بودجه‌ای اختصاص نیافته است».

سرپرست دفتر توسعه منابع فیزیکی و امور عمرانی وزارت بهداشت درباره بودجه عمرانی سال جاری وزارت بهداشت نیز گفته است: «بودجه پیش‌بینی شده در این بخش برای سال ۹۲، ۸۱۱ میلیارد تومان است که اگر این بودجه محقق شود امسال می‌توانیم پروژه‌های نیمه‌تمام را پیش ببریم».

روزنامه جوان همزمان خبر داده است که «بسیاری از بیمارستان‌های فرسوده‌ای که قرار بود بازسازی شوند به دلیل کمبود بودجه کنار گذاشته شده‌اند».

بیمارستان‌های فیروزگر، روان‌پزشکی ایران، بیمارستان اکبرآبادی، بیمارستان فتح ورامین، بیمارستان شهرداری یافت‌آباد، بیمارستان ۱۵ خرداد و چند بیمارستان دیگر» از جمله بیمارستان‌هایی است که «به دلیل کمبود بودجه از لیست نوسازی کنار گذاشته شده‌اند».

این روزنامه همچنین گزارش داده است که قرار بود حدود ۹ هزار و ۳۲۰ تخت در تهران ساخته شود که در مراحل مختلف ساخت قرار دارند، اما «برخی تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد پیشرفت داشته‌اند».

روزنامه جوان همچنین نوشته است که علاوه بر بیمارستان‌هایی که با کمبود بودجه برای ساخت یا بازسازی مواجه شده‌اند، اغلب «بیمارستان‌های جدید برای انجام فعالیت، بودجه و نیروی کافی ندارند».

تمام کدرشته‌های تک‌جنسیتی در کنکور ۹۲ تکرار شد

روزنامه آرمان در شماره پنج‌شنبه گزارشی از «گزینش تک‌جنسیتی» در کنکور سال جاری نوشته است: «تمام کدرشته‌های تک‌جنسیتی در کنکور ۹۲ تکرار شد».

به گزارش این روزنامه، در چند سال اخیر دانشگاه‌ها در برخی از کدرشته‌ها به‌ دلیل «شرایط تحصیل، امکانات موجود دانشگاهی و شرایط منطقه‌ای، پذیرش را در یک جنسیت محدود داشتند» و در سال جاری نیز «بر اساس آن چه سازمان سنجش اعلام کرده در برخی از کدرشته‌ها، پذیرش تنها در یک جنسیت یا زن و یا مرد صورت می‌گیرد».

روزنامه آرمان ضمن بررسی «کدرشته‌هایی که فقط پذیرش مرد یا فقط پذیرش زن دارد» نوشته است که پذیرش تک‌جنسیتی «پذیرش تک‌جنسیتی در گروه ریاضی و فنی با توجه به دارا بودن رشته‌های مهندسی بیشتر است، و در گروه علوم تجربی نیز رشته مامایی سال‌های بسیاری است که تنها پذیرش زن در آن صورت می‌گیرد».

به نوشته این روزنامه، در گروه علوم انسانی نیز «کمترین میزان پذیرش‌های تک‌جنسیتی» صورت گرفته است و «گروه زبان‌های خارجی نیز تنها گروهی است که پذیرش تک‌جنسیتی در آن صورت نگرفته است».

روزنامه آرمان همچنین فهرستی منتشر کرده است از رشته‌ها و دانشگاه‌هایی که در سال جاری «پذیرش صرفا مرد» یا «پذیرش صرفا زن» دارند.

اعدام ۶ نفر در اهواز به اتهام تجاوز به عنف

روزنامه همشهری ضمن انتشار خبر اعدام ۶ نفر در زندان کارون اهواز، اتهام اعدام‌شدگان را «تجاوز به عنف» اعلام کرده است.

این روزنامه از قول علی افتخاری یکی از معاونان دادگستری خوزستان نوشته است که اعدام‌شدگان روز چهارشنبه در اهواز در جریان پرونده‌ای مجازات شدند که از دی‌ماه سال ۹۰ درباره تجاوز به شماری از زنان تشکیل شده بود.

به گفته این مقام قضایی استان خوزستان، در این پرونده متهمان طی چند ماه به ۱۰ زن در یکی از مناطق گردشگری شوشتر تجاوز کرده بودند و در اغلب موارد این اقدام را پس از هجوم به زوج‌های جوان انجام داده بودند.

روزنامه همشهری از قول علی افتخاری همچنین نوشته است که هر ۶ متهم پرونده از سوی دادگاه به اعدام محکوم شده بودند که پس از تایید حکم از سوی دیوان عالی و رئیس قوه قضاییه، حکم اعدام چهارشنبه ۲۳ مردادماه در زندان کارون اهواز اجرا شد. روزنامه همشهری اسامی اعدام‌شدگان را منتشر نکرده است.
XS
SM
MD
LG