لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۰۵

واکنش تند وزیر دفاع ایران به اظهارات جیمز متیس


وزیر دفاع ایران سخنان همتای آمریکایی خود مبنی بر تمایز مردم و حکومت ایران را «بی‌شرمانه»، «مداخله‌جویانه»، «خلاف تمامی موازین حقوق بین‌الملل» و «شبیه هذیان‌گویی افراد بیمار و تب‌دار» خواند.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، حسین دهقان، وزیر دفاع،‌ روز سه‌شنبه، ۲۰ تیر، گفت: «وزیر دفاع و هیئت حاکمه آمریکا بهتر است به جای تعیین تکلیف برای ملت های دیگر به فکر حل مسائل داخلی خود و بررسی علل اساسی موجود باشند.»

وی مدعی شد که مشکلات داخلی آمریکا «به احتمال زیاد و در آینده‌ای نه چندان دور نه تنها دولت فعلی آمریکا را ساقط خواهد کرد، بلکه نظام سیاسی این کشور را نیز با چالش های فراوان و جدی مواجه می‌کند».

بر اساس گزارش روز دوشنبه در رسانه‌های آمریکا، جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، از جمهوری اسلامی با عنوان «بزرگ‌ترین عامل بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه» نام برده و در عین حال گفته است که نباید رویکردی در پیش گرفت که مردم ایران را با «حکومت منفور» این کشور متحد کند.

جیمز متیس پیشتر در ششم خردادماه سال جاری نیز گفته بود که «رد پای ایران و سپاه پاسداران در هر نقطه‌ای که آشوب و خشونت وجود دارد، از لبنان گرفته تا یمن، سوریه و عراق یا تلاش برای بی‌ثبات کردن حکومت بحرین» دیده می‌شود.

در واکنش به این سخنان، سخنگوی وزارت خارجه ایران آمریکا را به اجرای «سیاست‌های تفرقه‌افکنانه میان کشورهای مسلمان منطقه» متهم کرد، تا به گفته وی، «با ایجاد تهدیدهای ساختگی و دروغین، به تاراج سرمایه‌های مردم این منطقه با فروش تسلیحات» بپردازد.

مقامات دونالد ترامپ پیش از این نیز بارها جمهوری اسلامی را « تهدیدی برای صلح و ثبات خاورمیانه» توصیف کرده‌اند.

در همین زمینه رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز چهارشنبه ۲۴ خرداد گفته بود که سیاست ایالات متحده پشتیبانی از عناصری در داخل ایران است که به تغییر مسالمت‌آمیز این حکومت منجر شود.

پس از این سخنان وزارت خارجه ایران کاردار سوئیس در تهران را به عنوان حافظ منافع آمریکا احضار و نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد نیز در نامه‌ای به دبیرکل این نهاد، از سخنان آقای تیلرسون شکایت کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG