لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۳۶

واکنش به اعتراض روحانی: «شورای نگهبان با غوغاسالاری عقب‌نشینی نمی‌کند»


احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران

تعدادی از امامان جمعه از جمله در تهران و مشهد و اصفهان روز جمعه، دوم بهمن‌ماه، بدون ذکر نام به گفته‌های روز گذشته حسن روحانی در اعتراض به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس و اجرای توافق اتمی وین واکنش نشان دادند.

از جمله امام جمعه تهران اعلام کرده است که ‌شورای نگهبان «با غوغاسالاری عقب‌نشینی نخواهد کرد».

به گزارش وب‌سایت خبری انتخاب، احمد خاتمی، امام جمعه تهران، گفت که «اگر کارگزاری بگوید من زیر بار رد صلاحیت‌های شورای نگهبان نمی‌روم، نام این تقلب است».

همچنین به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای خاتمی تاکید کرد که «کوبیدن شورای نگهبان و نظارت قانونمداری نیست، بلکه خودمداری است که قرآن آن را از بت‌پرستی هم بدتر می‌داند».

وی ضمن اعتراض به تبدیل شدن اجتماعات و میتینگ‌های رسمی به محلی برای سخن گفتن «ضد» شورای نگهبان هشدار داد: «تریبون‌داران مراقب حرف‌هایشان باشند، به‌خصوص آنهایی که مسئولیت دارند. اگر شما اهانت کنید، زیرمجموعه‌تان هم یکی پس از دیگری جرات پیدا می‌کنند.»

حسن روحانی، رئیس جمهور، روز پنج‌شنبه در واکنش به رد صلاحیت تعدادی زیادی از نامزدهای انتخابات مجلس که به گفته او جمعیت هواداران آنها به ده میلیون نفر هم می‌رسد گفت که «مجلس خانه ملت است، نه یک جناح».

آقای روحانی در نطق روز پنج‌شنبه خود تاکید کرد که «احراز صلاحیت واقعی» مسئولیت و کار مردم است.

پیش از آن نیز تعدادی از استانداران از جمله استانداران تهران، ایلام، خوزستان و هرمزگان به رد صلاحیت گسترده نامزدها به دست زیرمجموعه‌های شورای نگهبان اعتراض کرده بودند.

امام جمعه مشهد: شرکت در انتخابات حق نیست، تکلیف است

یک روز پیش از گفته‌های حسن روحانی، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ضمن دفاع تلویحی از اقدام شورای نگهبان در رد صلاحیت نامزدها اعلام کرده بود که در همه کشورهای دنیا نهادهایی شبیه شورای نگهبان وجود دارد و «در هیچ جای دنیا در مراکز تصمیم‌گیری کسی که اصل نظام را قبول ندارد راه نمی‌دهند».

با این حال حسن روحانی در سخنان روز پنج‌شنبه خود گفت که گزینش نامزدها در کشورهای دیگر توسط احزاب انجام می‌شود.

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، اما بدون ذکر نام گفته‌های آقای روحانی را «اشتباه» خوانده و گفت که در ترکیه و مصر و فرانسه و آلمان و آمریکا و روسیه «نهادهایی دارند که صلاحیت کاندیدا را باید احراز کنند».

وی همچنین «جناحی» و «ظالم» خواندن شورای نگهبان از سوی منتقدان را «همسو شدن با دشمنان» توصیف کرد.

امام جمعه مشهد با بیان این که در اسلام مشارکت سیاسی «حق نیست»، بلکه «تکلیف است» افزود: «اگر کسی در انتخابات شرکت نکند به این معناست که در مقابل جنگ با استکبار نایستاده است.»

تعداد دیگری از امامان جمعه از جمله امامان شهرهای شیراز و قم نیز از اعتراض‌ها به شورای نگهبان انتقاد کرده‌اند.

از جمله یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان، گفت: «نِق ‌زدن عده‌ای درباره شورای نگهبان به دنبال هجوم حداکثری برای ثبت ‌نام در انتخابات است، برخی گفتند نسبت به تأیید صلاحیت‌ها سخت‌گیری نشود و جمعیت زیادی برای بررسی به شورای نگهبان ارجاع داده شدند که نشان می‌داد این ماجرایی برنامه‌ریزی شده است.»

این در حالی است که جز اصلاح‌طلبان و چهره‌هایی چون اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، برخی از روحانیون اصولگرا از جمله عباس واعظ طبسی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی، و قربانعلی دری نجف‌آبادی، امام جمعه اراک، نیز به رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات مجلس اعتراض کرده‌اند.

برجام همه تحریم‌ها را «رفع نکرد»

اما علاوه بر موضوع انتخابات، تعدادی از امامان جمعه ایران به گفته‌های آقای روحانی درباره توافق اتمی وین واکنش نشان داده و ایراد گرفتند که این توافق با هزینه‌های فراوان برای ایران به دست آمده است.

در همین حال احمد خاتمی، امام جمعه تهران، گفت که «برجام رفع بخشی و نه تمام تحریم‌ها بود».

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی اضافه کرد: «این که کسی این را فتح‌الفتوح تعبیر کند، این طور نیست، ما هزینه سنگینی دادیم؛ کدام ایرانی صحنه برداشتن قلب رآکتور اراک را دید و حسرت نخورد؟ البته این هزینه است، موفقیت هم هست.»

در همین حال یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان، نیز گفت که توافق اتمی وین «به راحتی به دست نیامده» و نباید آن را«ناشی از لطف آمریکا به ملت ایران» دانست.

گفته‌های این امامان جمعه در حالی بیان شده است که حسن روحانی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که با اجرای توافق اتمی وین «همه» تحریم‌های غرب علیه ایران برداشته می‌شود.

وی همچنین تاکید کرده بود که دستیابی به این توافق «کاری بسیار بزرگ و نعمتی ارزنده است که شایسته قدردانی است و باید بدانیم که اگر شکر نعمت به‌جا نیاوریم، نعمت از دست ما خواهد رفت».

با این حال آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز روز سه‌شنبه، ۲۹ دی، در جواب نامه حسن روحانی در خصوص اجرای توافق اتمی وین و لغو تحریم‌ها گفته بود که «در این معامله هزینه‌های سنگینی پرداخت کرده‌ایم».

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG