لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۰۹

هفت کشته و مفقود و ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت در پی سیلاب در ایران


نشست زمین در پی جاری‌شدن سیلاب در ایلام

حسین درویشی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، شمار قربانیان سیلاب اخیر در ایران را شش تن اعلام کرد که سه نفر از آنها در ایلام و سه نفر در لرستان کشته شده و یک نفر نیز مفقود شده است.

مرتضی اکبرپور، معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران ایران، نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، از آماده‌باش تمام دستگاه‌های امدادی در استان‌های سیل‌زده خبر داده و اعلام کرد که میزان خسارات وارده بر اثر جاری‌شدن این سیلاب، تا دو روز آینده اعلام می‌شود.

محمدرضا مروارید، استاندار ایلام، نیز با تاکید بر بی‌سابقه بودن میزان بارندگی در این استان در روزهای گذشته، مرگ سه تن، مفقود شدن یک تن و مصدومیت ۲۰ تن بر اثر سیل در شهر ایلام و دیگر شهرهای این استان را تایید کرده و میزان خسارت‌های وارده بر تاسیسات و زیرساخت‌های استان را ۶۰۰ میلیارد تومان ارزیابی کرد.

آقای مروارید به ایرنا گفت: «بارش ۲۸۱ میلی‌متر باران در مدت ۳۰ ساعت در یکصد سال اخیر در ایلام بی‌سابقه بوده است.»

به گفته استاندار ایلام، میانگین بارش باران برای اعلام شرایط بحرانی در جهان ۱۳ میلی متر در دو ساعت است، حال آن که بارش‌های اخیر در ایلام چهار برابر از این میانگین بیشتر بوده است.

در گزارش‌های غیررسمی وب‌سایت‌های محلی استان ایلام، شمار خانه‌های آسیب‌دیده از سیل پنج هزار باب اعلام شده‌ است، همچنین بر اساس این ارزیابی‌های غیررسمی، بر اثر سیلاب اخیر، ۵۰۰ دستگاه خودرو نیز خساراتی دیده است.

هوشنگ بازوند، استاندار استان لرستان نیز در گفت‌وگو با ایرنا، میزان خسارات وارده بر اثر سیل و آب‌گرفتکی به زیرساخت‌های ین استان را بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد کرده‌است.

عمده خسارات وارده در استان لرستان، مربوط به شهرستان کوهدشت بوده است.

به گفته استاندار لرستان، هنوز خسارات وارده به منازل مسکونی، مغازه‌ها یا زمین‌های کشاورزی و دیگر اموال بخش خصوصی ارزیابی‌ نشده است.

با احتساب ارزیابی‌های اولیه دو استاندار ایلام و لرستان، سیل اخیر در مجموع ۸۰۰ میلیارد تومان به زیرساخت‌های این دو استان، خسارت وارده آورده است.

به گفته ناصر چرخساز، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، ۹ استان و ۳۰ شهرستان ایران در بارندگی روزهای گذشته، درگیر سیل و آب‌گرفتگی بوده‌اند.

آقای چرخساز استان‌های آذربایجان شرقی، ایلام، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، همدان، لرستان، قزوین و خوزستان را از استان‌های درگیر با سیلاب و آب‌گرفتگی اعلام کرد.

به گفته این مقام جمعیت هلال احمر ایران، ۱۲۰ تیم عملیاتی در هلال احمر متشکل از ۵۰۰ امدادگر برای امدادرسانی به افراد متاثر از سیل و آب‌گرفتگی تشکیل شد که تاکنون به دو هزار و ۱۰۰ نفر از آسیب‌دیدگان به سیل امدادرسانی کرده‌اند.

در پی بارندگی‌های اخیر در غرب ایران که با جاری شدن سیل و آب گرفتگی معابر در برخی شهرهای ایران همراه بود، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، و حسین فریدون، دستیار ویژه رئیس جمهوری، به شهر ایلام سفر کردند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از دستور رئیس جمهوری ایران به این سازمان برای برآورد سریع خسارات سیل‌زدگان اخیر و جبران آن خبر داد.​

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG