لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۵۸

دعوت از نامزدهای رد صلاحیت‌شده به «پذیرش قانون» در نماز جمعه


تعدادی از امامان جمعه از نامزدهای رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری خواستند که «جنجال راه نیندازند» و امام جمعه مشهد نیز گفت که رد صلاحیت نامزدها «نیاز به دلیل ندارد»، بلکه برای «احراز صلاحیت» باید «دلیل آورده شود».

به گزارش خبرگزاری تسنیم، احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، در خطبه‌های روز اول اردیبهشت گفت که شورای نگهبان اگر نامزدی را «احراز صلاحیت» کند «باید دلیل آورده شود، اما عدم احراز صلاحیت نیاز به دلیل ندارد».

وی اضافه کرد: «شورای نگهبان باید احراز صلاحیت کند و رد و قبولی در این مسئله نیست و اگر احراز نکرد نمی‌توان ایراد گرفت.»

وی «تضعیف» شورای نگهبان را«خطرناک» خوانده و گفت که نامزدهای رد صلاحیت شده باید «قانون» را بپذیرند.

پیش از این نیز اعضای شورای نگهبان بارها اعلام کرده اند که در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات «اصل بر برائت نیست» و صلاحیت نامزدها باید برای اعضای این شورا ثابت شود.

روز جمعه همچنین محمدعلی موحدی کرمانی، امام جمعه تهران، از نامزدهای رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری خواست که ز اعتراض‌ها به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ «پند بگیرند» و «جنجال راه نیندازند».

ابوالحسن مهدوی، امام جمعه موقت اصفهان، هم گفت که همه باید به تصمیم شورای نگهبان «تمکین»کنند.

از میان بیش از ۱۶۰۰ نفر، شورای نگهبان روز پنج‌شنبه تنها صلاحیت اسحاق جهانگیری، حسن روحانی، ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف، مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا را برای انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران تایید کرد.

این شورا صلاحیت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران و حمید بقایی، معاون وی در دولت دهم، را نیز تایید نکرد.

آقای احمدی نژاد و آقای بقایی هنوز به این تصمیم شورای نگهبان واکنشی نشان نداده اند.

تنها علی‌اکبر جوانفکر، مشاور رسانه ای احمدی نژاد، در این باره گفت که این دو «برای عمل به تكليف انقلابی، ملی و دينی خود» نامزد شده اند و شورای نگهبان با تصميم خود «تكليف را از دوش» آنان برداشت.

بر اساس گزارش‌ها، شامگاه پنج‌شنبه به دنبال اعلام اسامی تایید صلاحیت‌شدگان دوازدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری ایران، نیروهای پلیس در نقاط مختلف تهران مستقر شدند.

پیش از این برخی از مقام‌های قضایی ایران در مورد برخورد جدی با هرگونه تجمع اعتراضی هشدار داده بودند.

از جمله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، پنج‌شنبه از مقامات قضایی و امنیتی کشور خواست، هماهنگ با دادستان کل، با «فتنه» و «اغتشاش‌های» احتمالی در انتخابات برخورد کنند.

دیدن نظرات (۷۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG