لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۳۲

توضیح مقام دولتی درباره فروش نفت ایران به کمپانی شل


محسن قمصری

یک روز پس از انتشار خبری درباره فروش نفت خام ایران به کمپانی هلندی‌ـ‌بریتانیایی «رویال داچ شل»، مدیر امور بین‌الملل در شرکت نفت ایران توضیح داد که تنها یک «تک‌محموله» به این کمپانی فروخته شده است.

خبرگزاری مهر روز جمعه، ۲۱ خردادماه، به نقل از محسن قمصری، مدیر بین‌الملل شرکت نفت، توضیح داد که ایران هنوز قرارداد بلندمدت با این کمپانی امضا نکرده و آن چه در اخبار آمده فقط یک «تک‌محموله» است.

به گفته آقای قمصری، ایران هنوز با کمپانی شل قرارداد بلندمدت امضا نکرده، اما «پیش‌بینی می‌شود به‌زودی توافق نهایی حاصل شود».

خبرگزاری بلومبرگ روز پنج‌شنبه، ۲۰ خردادماه، گزارش داد که «رویال داچ شل»، شرکت هلندی بریتانیایی، یک محموله نفتی از ایران خریداری کرده و در حال آماده شدن برای انتقال آن در ماه آینده میلادی است.

این شرکت هلندی-بریتانیایی دومین شرکت غول اروپایی بعد از توتال فرانسه است که خرید نفت ایران را بعد از برچیده شدن تحریم‌ها در ماه ژانویه از سر گرفته است.

محسن قمصری، مدیر بین‌الملل شرکت نفت ایران، روز جمعه اضافه کرده است که «مذاکرات با این شرکت [شل] به منظور امضای قرارداد بلندمدت صادرات و فروش نفت خام ادامه دارد».

آقای قمصری در گفته‌های خود به کمپانی بریتانیایی بریتیش پترولیوم، بی‌پی، هم اشاره کرده و گفته است که ایران با بی‌پی هم در حال مذاکره است.

در همین زمینه، خبرگزاری بلومبرگ پیشتر نوشته بود که به‌رغم برچیده شدن تحریم‌ها، هنوز برخی شرکت‌های اروپایی در خرید نفت از ایران تردید دارند، چرا که هنوز بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه تهران از جمله محدودیت برای معامله دلاری با ایران به قوت خود باقی است.

بلومبرگ می‌نویسد که پالایشگاه‌های یونان نیز به همین خاطر برای از سرگیری واردات نفت ایران دچار چالش شده‌اند.

بعد از برچیده شدن تحریم‌ها، شرکت رویال داچ شل بدهی ۱.۹ میلیارد دلاری خود به ایران را از طریق بانک کارآفرین شروع به پرداخت کرد. این بدهی‌ها از بابت خرید نفت ایران در دوران قبل از تحریم‌ها بود.

خبرگزاری مهر میزان بدهی شل به ایران را ۲.۸ میلیارد دلار عنوان کرده و می‌گوید که این بدهی در فروردین‌ماه سال جاری پرداخت شده است.

XS
SM
MD
LG