لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۰۰

سخنگوی شورای نگهبان ایران اعلام کرد که «تائید صلاحیت افراد فقط برای یک دوره از انتخابات است» و «الکترونیکی شدن انتخابات می‌تواند از خرید و فروش آرا جلوگیری کند.»

به گزارش خبرگزاری فارس، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، روز شنبه، ۱۶ مرداد، در یک نشست خبری «خرید و فروش آرا» را یکی از آسیب‌های جدی انتخابات در دوره‌های گذشته توصیف کرده و خواستار «حل و فصل» این موضوع شد.

آقای کدخدایی از «الکترونیکی شدن انتخابات» به عنوان یکی از راهکارهای بازدارنده خرید و فروش رای در انتخابات نام برد.

وی در عین حال از شورای نگهبان به عنوان نهادی نام برد که «همواره مدعی انتخابات الکترونیکی و پیشگام آن بوده» است.

این اظهارات در حالی است که شورای نگهبان در سال‌های اخیر بارها با پیشنهاد وزارت کشور مبنی بر برگزاری الکترونیکی انتخابات مخالفت کرده است و بزرگ‌ترین مخالف این روش برگزاری انتخابات بوده است.

مخالفت این شورا با پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری انتخابات مجلس دهم در ۹ کلان‌شهر ایران به روش الکترونیکی از جمله این موارد است.

مسئولان شورای نگهبان تاکنون یکی از علت‌های مخالفت خود با استفاده از چنین روشی در برگزاری انتخابات را «نبود زیرساخت‌های لازم» عنوان کرده‌اند.

سخنگوی شورای نگهبان در نشست امروز خود نیز به این موضوع اشاره کرده و گفته «اگر زیرساخت‌ها فراهم شود٬ انتخابات [آینده] الکترونیکی برگزار خواهد شد.»

آقای کدخدایی روز ۹ مردادماه امسال نیز گفت که نگاه شورای نگهبان به انتخابات الکترونیک «از ابتدا مثبت» بوده و این شورا از آن استقبال می‌کند، اما برگزاری آن مستلزم زیرساخت‌هایی است که فراهم نشده است.

وی پنجم مرداد نیز از پیشنهاد وزارت کشور به شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده به صورت کاملاً الکترونیکی خبر داده بود.

اقدامات رسمی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در سال ۹۶، از آذرماه امسال آغاز می‌شود و فضای کشور از نیمه دوم امسال «عملاً انتخاباتی خواهد شد.»

این در حالی است که برخی از محافظه‌کاران شناخته شده همچون غلامعلی حداد عادل که در انتخابات مجلس اخیر شکست خورده‌اند٬ اعلام کرده‌اند اسنادی مبنی بر دخالت دولت در این دوره از انتخابات در اختیار دارند.

برخی دیگر از محافظه‌کاران از بروز «تقلب» در برخی حوزه‌های رای‌‌‌گیری در انتخابات اسفندماه سال گذشته مجلس دهم سخن به میان آورده که تازه‌ترین این اظهارات همسو با این مسئله متعلق به احمد جنتی، ‌دبیر شورای نگهبان، است.

آقای جنتی ۱۰ مردادماه امسال با اذعان به «رواج خرید آرا در انتخابات» و هشدار در مورد تبدیل شدن مجلس به «مرکزی برای سرمایه‌داران» گفت که این شورا تلاش می‌کند برخی اشکالات از جمله در مورد «خرید آرا» در انتخابات ۹۶ را برطرف کند.

سخنان دبیر شورای نگهبان در حالی بیان شده که اسفند ۹۳ سخنان عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، درباره «ورود پول‌های کثیف» مربوط به قاچاق مواد مخدر به انتخابات خبرساز شده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG