لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۱۸

«۹۰ درصد» محصولات غذایی وارداتی به ایران تراریخته است


رئیس انجمن ژنتیک ایران می‌گوید تنها ۳۵ تا ۴۵ درصد از مواد سبد غذایی در کشور از طریق «کشاورزی متداول» تامین می‌شود و ۹۰ درصد از ۵۵ درصد باقی‌مانده که به کشور وارد می‌شود٬ تراریخته است.

تراریخته یا تراژن به جاندارانی که از نظر ژنتیکی دستکاری شده‌اند گفته می‌شود. در فناوری تولید جانداران تراریخته، یک یا چند ژن به ژنوم طبیعی جاندار اضافه شده یا از ژنوم جاندار حذف می‌شود.

محصولات تراریخته در واقع مواد غذایی هستند که از لحاظ ژنتیکی دستکاری شده‌اند و ژن جدید و مطلوبی را از سایر ارگانیسم‌ها دریافت کرده‌اند.

به گزارش سوم اسفندماه وب‌سایت محلی «نسل شاهوار»٬ محمود تولایی، رئیس انجمن ژنتیک، این اظهارات را در همایش «سم، ارگانیک، تراریخته» در دانشگاه صنعتی شاهرود بیان کرد.

به گفته وی٬ «محصولات تراریخته ۲۰ سال است که در سبد غذایی خانواده‌های ایرانی قرار گرفته» و «هیجانات اجتماعی ناشی از محصولات تراریخته زمانی شروع شد که صحبت تولید ملی این محصولات آغاز شد.»

رئیس انجمن ژنتیک ایران٬ بخشی از «هیجانات سوءکشت» محصولات تراریخته در کشور را «ناشی از تبلیغات بیگانگان» دانست و این اقدام را «روش آمریکا» برای «ممانعت از انتقال فناوری به کشورهای در حال توسعه» با استفاده از «فشار از درون» عنوان کرد.

وی همچنین مدعی شد که به علت «روند پیشرفت و موفقیت‌های چشمگیر» جمهوری اسلامی در حوزه‌های علمی، اقتصادی، نظامی و سیاسی٬ «استکبار از طریق گشودن جبهه مبارزه اقتصادی و افزودن بر شدت آن بر علیه ایران در سال‌های اخیر است.»

به گفته این مقام مسئول٬ بر اساس سند چشم‌انداز توسعه٬ ایران در سال ۱۴۰۴ باید به «تولید سالانه ۳۰۰ میلیون تن مواد غذایی» برسد٬ در حالی که این میزان در شرایط فعلی «کمتر از ۹۰ میلیون تن در سال است.»

آقای تولایی افزود که «تنها ۳۵ تا ۴۵ درصد از مواد سبد غذایی در کشور از طریق کشاورزی متداول تامین می شود و ۵۵ درصد باقی مانده با واردات تامین می شود که ۹۰ درصد محصولات وارداتی تراریخته است.»

تولایی مدعی شد که «اگر خطری متوجه محصولات تراریخته است٬ این خطر باید متوجه محصولات تراریخته وارداتی باشد، نه محصولاتی که به وسیله محققان و متخصصان داخلی کشور و تحت قانون ایمنی زیستی تولید می‌شود.»

ادعای وی در شرایطی مطرح می‌شود که به تازگی٬ معاون دفتر پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست ایران خبر داد که محصولات سویا٬ ذرت و سیب‌زمینی «کنستانتره» در کشور «تراریخته» است و در رشد بیماری‌های اوتیسم، آلزایمر و دیابت اثری چشمگیر دارد.

داود حیات‌غیب همچنین خواستار «ارزیابی مخاطرات [مصرف] محصولات تراریخته» در ایران برای انسان‌ها و همچنین دام و طیور شده بود.

به گفته این مقام سازمان محیط زیست٬ «در ۳۸ کشور دنیا کشت محصولات تراریخته را ممنوع کردند، چرا که اگر آن را کشت کنند باید تحقیقات را نیز انجام دهند و این برای آنها هزینه‌آور و زمان‌بر خواهد بود.»

به گزارش وب‌سایت محلی «نسل شاهوار»٬ رئیس انجمن ژنتیک ایران در ادامه اظهاراتش٬ با انتقاد از واردات کالا به ایران گفت که «در حال حاضر حداقل از ۲۲ کشور جهان واردات کالا به ایران داریم و بخش زیادی از منابع ملی ما صرف توسعه اقتصاد و اشتغال در چین، ترکیه و... شده است.»

وی افزود از فهرست ده کالای دارای بیشترین حجم واردات٬ «دست‌کم شش مورد مرتبط با غذا و کشاورزی» است و «تنها از ۲۰ کشور بذر صیفی‌جات وارد می‌کنیم.»

تولایی با اشاره به واردات سالانه ۹۰۰ میلیون دلار سم به کشور نیز گفت که «به دلیل کاهش ظرفیت باروری و قابلیت خاک، وجود آفات و بیماری‌های گیاهی٬ پنج برابر سرانه مصرف سم در اروپا همراه با غذا سم مصرف می‌کنیم.»

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG