لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۵۲

مقام وزارت کشور: ممانعت از ورود ۲۴ گروه انتحاری به خاک ایران


معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور جمهوری اسلامی می‌گوید، ۲۴ گروه برای «انجام عملیات انتحاری» قصد ورود به خاک ایران را داشته‌اند، اما نیروهای ایرانی مانع ورود آنها شده و دو گروه را قبل از ورود به کشور « نابود» کرده‌اند.

این مقام وزارت کشور جمهوری اسلامی همچنین اذعان کرد که مرزهای ایران با پاکستان «مشکل دارد».

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، حسین ذوالفقاری، معاون وزیر کشور، روز سه‌شنبه، ۲۹ مهر، گفت: «گروه‌های مسلح و چریکی که در منطقه ما نیستند به صورت پراکنده حملاتی انجام می‌دهند.»

وی اضافه کرد: «به عنوان مثال ۲۴ گروه برای انجام عملیات انتحاری قصد ورود به کشور را داشتند که موفق شدیم دو گروه از آنها را قبل از این که به ایران وارد شوند نابود کنیم و عناصر آنها را به هلاکت برسانیم.»

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور جزئیات بیشتری درباره این موضوع ارائه نکرد.

آقای ذوالفقاری همچنین گفت که افرادی از دیگر کشورها که گرایش به «داعش» دارند تلاش می‌کنند از مرز ایران به سمت عراق و سوریه حرکت کنند، اما این افراد «تشکیلاتی» ندارند و تعدادشان بسیار کم است.

در همین زمینه محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، روز سه‌شنبه، ۱۵ مهر، بدون اشاره به جزئیات از کشف دو جلیقه انفجاری خبر داده و گفته بود که این جلیقه‌ها برای انفجار در روز قدس، آخرین جمعه ماه رمضان، در دو استان ایران تهیه شده بود.

وزیر اطلاعات همچنین از دستگیری ۱۳۰ نفر از عوامل گروه‌های «تکفیری» خبر داده بود.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور همچنین درباره مرگ یک نیروی مرزبانی پاکستان در روز شنبه نیز گفت: «نیروهای پاکستانی در تاریکی شب و هنگامی که لباس سیاه به تن داشتند وارد خاک ما شدند.»

وی اضافه کرد: «مقامات پاکستانی مدعی شدند که مرزبانان آنان در تعقیب اشرار وارد خاک ایران شدند، اما این تنها یک ادعاست و ما نمی‌توانیم آن را تایید کنیم.»

واسی خان، سخنگوی گشت مرزی پاکستان، روز جمعه، ۲۵ مهر، اعلام کرده بود که نيروهای مرزبانی ايران، يک افسر پليس مرزی این کشور را کشته و چهار سرباز پاکستانی را زخمی کرده‌اند.

آقای ذوالفقاری درباره احضار سفیر پاکستان به وزارت امور خارجه نیز گفت که «به صراحت می‌گویم که مرزهای ما با کشور پاکستان مشکل دارد».

وی گفت که ایران اسناد و مدارک لازم درباره گروه‌های به گفته او «تروریست» که برای اقدامات خود از خاک پاکستان استفاده می‌کنند را در اختیار دارد.

به دنبال وقوع درگیری‌های اخیر در مرزهای مشترک جمهوری اسلامی ایران و پاکستان و کشته و مجروح شدن شماری از مرزبانان ایران، سفیر پاکستان در تهران روز شنبه، ۲۶ مهر، به وزارت امور خارجه ایران احضار شد.

در هفته‌های گذشته چندین مورد حمله مسلحانه به ماموران انتظامی و مسئولان محلی در استان سیستان و بلوچستان رخ داده است.

رهام بخش حبيبی، فرمانده مرزبانی سيستان و بلوچستان، روز جمعه، ۲۵ مهر، خبر داده بود که دو درجه‌دار نيروی انتظامی روز جمعه در درگيری با کسانی که آنها را «اشرار مسلح» ناميد، کشته شده‌اند.

در روزهای ۱۶ و ۱۷ مهرماه امسال نیز چهار مامور نيروی انتظامی ايران در درگيری با شبه‌نظاميان در اين منطقه کشته شدند. شش روز بعد، سه مامور ديگر در جنوب سيستان و بلوچستان به دليل مشابهی زخمی شدند.

نیروی انتظامی ایران می‌گويد پاکستان که مرزی طولانی با سيستان و بلوچستان دارد، به «محل امن تروريست‌ها» تبديل شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG