لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۰۰

هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیروی ایران، می‌گوید که بدهی عراق به ایران بابت واردات برق به حدود یک میلیارد دلار رسیده، اما به‌رغم قسط‌بندی تاکنون پرداخت اقساط این بدهی نیز به تعویق افتاده است.

او روز چهارشنبه، ۱۲ آبان‌ماه، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت که با توجه به افزایش بدهی برقی عراق، مذاکره و رایزنی با این کشور برای پرداخت بدهی‌های معوقه آغاز شده است.

بر اساس گزارش سالانه وزارت نیرو، ایران در سال گذشته حدود ده میلیارد کیلووات ساعت انرژی برقی صادر کرده است که از این میان سهم عراق بیش از ۶۹ درصد بوده است.

سال پیش از آن یعنی ۹۳ نیز صادرات برق ایران به همین میزان بوده و سهم عراق از این صادرات بیش از ۶۳ درصد بوده است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اعلام این که با توجه به افزایش بدهی‌های معوقه عراق، این بدهی‌ها در ده نوبت قسط ماهانه تقسیط شده است، تصریح کرد که عراق ابتدا چند نوبت اقساط برقی را پرداخت کرده، اما هم اکنون روند دریافت مطالبات برقی از این کشور به تعویق افتاده است.

این مقام با تاکید بر این که بر اساس توافق انجام شده عراق باید ماهانه صد میلیون دلار پول برق ایران را در اقساط تعریف شده پرداخت کند، اظهار داشت که این طلب بابت بیش از یک سال صادرات برق به عراق و سایر مطالبات پیشین بوده است.

به گفته وی، افزایش حجم بدهی برقی عراق به ایران هیچ ارتباطی به تحریم یا موانع انتقال پول از طریق بانک‌های خارجی ندارد.

آقای فلاحتیان در عین حال مشکل عراق را کاهش درآمدهای نفتی این کشور عنوان کرده و گفت که با وجود افزایش حجم بدهی‌ها اما صادرات برق به عراق ادامه دارد.

عراق هم اکنون یکی از بزرگ‌ترین بازارهای صادرات کالای ایران به شمار می‌رود.

بر اساس آمارهای گمرکی، ایران در نیمه اول سال جاری نزدیک به سه میلیارد دلار صادرات به عراق داشته است، به عبارتی، حدود ۱۴ درصد از کل صادرات غیرنفتی ایران راهی عراق شده است.

این کشور بعد از چین و امارات سومین مقصد صادرات کالاهای ایرانی است.

در این میان، عراق همچنین دو قرارداد واردات گاز از ایران، هر یک به میزان ۲۵ میلیون متر مکعب در روز دارد و شرکت‌های ایرانی در ساخت خط لوله گازی ایلام-بغداد مشارکت داشته‌اند، اما ظاهرا عراق قادر به پرداخت بدهی خود از بابت این پروژه نیز نبوده است.

در این زمینه خبرگزاری مهر از قول حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز و معاون وزیر نفت گزارش داد که وی با دادن اولتیماتوم جدید به عراقی‌ها اعلام کرده است که «در صورتی‌ که مطالبات ساخت خط لوله مشترک گاز را پرداخت نکنند، ایران گازی صادر نخواهد کرد».

آغاز صادرات گاز ایران به عراق از دو سال گذشته به تعویق افتاده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG