لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۲۲

فرمانده سپاه حملات تهران را «مطالبه» عربستان از تروریست‌ها توصیف کرد


در ادامه اتهام‌های مقامات جمهوری اسلامی به کشورهای دیگر درباره حملات تهران در هفته گذشته، فرمانده سپاه پاسداران و رئیس قوه قضائیه بار دیگر عربستان سعودی را به نقش داشتن در این حملات و آمریکا و اسرائیل را به «حمایت» از عاملان آنها متهم کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، شامگاه دوشنبه، ۲۲ خرداد، گفت: «طبق اطلاعات دقیقی که داریم، عربستان علاوه بر حمایت از تروریست‌ها، انجام عملیات در ایران را از آنها مطالبه کرده است.»

چهارشنبه هفته گذشته حمله پنج نفر از گروه حکومت اسلامی به مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی ۱۷ کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشت. گروه حکومت اسلامی، داعش، بلافاصله مسئولیت این عملیات را بر عهده گرفت.

فرمانده سپاه همچنین بدون اشاره به جزئیات و ارائه شواهد و مدارک گفت که آمریکا و اسرائیل نیز از عاملان این حملات «حمایت کرده‌اند».

آقای جعفری روز شنبه، ۲۰ خرداد، نیز گفته بود که حملات چهارشنبه هفته گذشته «با اهداف سیاسی و تضعیف نظام» انجام شده است.

وی تاکید کرده بود که «جنگ اصلی» در عراق و سوریه است، «که بعضا تبعات آن به ایران هم می‌رسد».

یک روز پس از حملات تهران، غلامعلی خوشرو، نماینده دائم ایران در سازمان ملل، هم در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان و شورای امنیت خواستار توجه به واقعه «تروریستی» در تهران و «انگیزه‌ها و تبانی‌های» عاملان این حملات شده و تلویحا عربستان سعودی را به نقش داشتن در این حملات متهم کرد.

رهبر جمهوری اسلامی نیز در پیام تسلیت خود در این باره تاکید کرد که «نتیجه‌ قطعی» این حملات «چیزی جز افزایش نفرت از دولت‌های آمریکا و عوامل آنان در منطقه همچون سعودی نیست».

این موضع‌گیری مقامات جمهوری اسلامی در حالی صورت می‌گیرد که در ویدئوی منسوب به عاملان حملات تهران، یکی از این افراد تهدید می کند که بعد از ایران نوبت «آل سعود» (عربستان سعودی) است.

با این حال اتهام‌های مقامات جمهوری اسلامی به عربستان سعودی در این باره ادامه دارد.

آنان شواهد و مدارکی درباره این ادعای خود ارائه نکرده و تنها به سخنان سابق وزیر دفاع این کشور استناد کرده اند.

محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان، روز سه‌شنبه، ۱۲ اردیبهشت، در مصاحبه با شبکه «ام‌بی‌سی» گفته بود که ایران در صدد تسلط بر کشورهای مسلمان است و به همین دلیل امکان مذاکره با تهران وجود ندارد.

وی تاکید کرده بود که ریاض منتظر آمدن جنگ به داخل عربستان نخواهد ماند و در مقابل برای کشاندن نبرد به ایران تلاش می‌کند.

در همین حال رئیس قوه قضائیه ایران با اشاره به این سخنان گفت که «تخیل» مقامات عربستان سعودی برای کشاندن جنگ به داخل ایران «هرگز محقق نخواهد شد».

صادق لاریجانی همچنین پیام کاخ سفید درباره حملات به مجلس و آرامگاه آیت الله خمینی در تهران را «نشان‌دهنده حمایت آشکار» این کشورها از «تروریست‌ها» دانست.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چهارشنبه هفته گذشته، در پیامی ضمن ابراز همدردی با قربانیان «حملات تروریستی» تهران در عین حال اعلام کرد که دولت‌های حامی تروریسم خود قربانی «شرارتی» می‌شوند که «مروج آن هستند».

آقای ترامپ ابتدا به حملات تهران اصلا واکنش نشان نداد و ساعاتی طول کشید تا او نیز همچون همتایان اروپایی خود به این حملات واکنش نشان داده و بیانیه خود را صادر کند.

XS
SM
MD
LG