لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۳۹

اشاره تلویحی احمد جنتی به نامزدی احمدی‌نژاد به عنوان «فتنه جدید»


رئیس مجلس خبرگان رهبری ایران روز پنج‌شنبه تلویحا از نامزدی دوباره محمود احمدی‌نژاد در انتخابات آینده ریاست جمهوری به عنوان «فتنه‌ای جدید» یاد کرده و از «اقدام مناسب» علی خامنه‌ای در جلوگیری از وقوع این فتنه قدردانی کرد.

خبرگزاری مهر روز پنج‌شنبه، هشتم مهرماه، گزارش داد که احمد جنتی، رئیس خبرگان، در نخستین جلسه مشترک هیئت رئیسه و کمیسیون‌های مجلس خبرگان رهبری این اظهار نظر را بیان کرده است.

آقای جنتی در این جلسه بدون اشاره به نام محمود احمدی‌نژاد٬ از «اقدام مناسب» رهبر جمهوری اسلامی تشکر و قدردانی کرد که با «بصیرت کامل» در مقابل «بروز فتنه‌ای جدید» موضع‌گیری کرد.

آن ‌طور که خبرگزاری مهر گزارش کرده٬ اعضای مجلس خبرگان رهبری نیز در این جلسه «تاکید» کرده‌اند که باید به «فرمایشات رهبری» مبنی بر «پرهیز از القای فضای دوقطبی در جامعه» توجه «جدی» داشت.

این اظهارات و موضع‌گیری رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری در این جلسه پس از آن رسانه‌ای شد که قصد محمود احمدی‌نژاد برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده و مخالفت صریح آیت‌الله علی خامنه‌ای با این تصمیم رئیس دولت‌های نهم و دهم به تیتر یک مطبوعات ایران تبدیل شد.

خبر این مخالفت ابتدا از سوی برخی فعالان سیاسی و رسانه‌های محافظه‌کار منتشر شد٬ اما پس از ابراز شک و تردید حامیان محمود احمدی‌نژاد٬ رهبر جمهوری اسلامی مجبور شد به طور علنی اعلام کند که نامزدی احمدی‌نژاد در انتخابات را به «صلاح» نمی‌داند.

پس از این اظهارات بود که محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای رسمی به این درخواست رهبر جمهوری اسلامی پاسخ مثبت داده و از حضور در انتخابات آینده ریاست جمهوری انصراف داد.

با وجود تمکین احمدی‌نژاد به این خواسته آقای خامنه‌ای٬ برخی از حامیان رهبر جمهوری اسلامی و رسانه‌های محافظه‌کار گفته‌اند که احمدی‌نژاد نباید طوری رفتار می‌کرد که رهبر مجبور به علنی کردن موضع خود شود.

در همین زمینه محمد محمدی ری‌شهری٬ وزیر پیشین اطلاعات، گفت که «احمدی‌نژاد باید پیش از سفر به گرگان از پیام رهبر تمکین می‌کرد و از حضور در انتخابات انصراف می‌داد.»

آن ‌طور که بعضیرسانه‌ها نوشته‌اند٬ احمدی‌نژاد پس از جلسه با خامنه‌ای٬ به این درخواست وی بی‌توجهی کرده و سفر استانی خود به گرگان را لغو نکرده است.

خبرگزاری محافظه‌کار «تسنیم» هم روز پنجم مهرماه در یادداشتی در این باره نوشت که «رهبر انقلاب خواسته بودند این نظر ایشان توسط خود آقای احمدی‌نژاد به هوادارانش و همچنین نیروهای انقلاب به‌نوعی اطلاع‌رسانی شود.»

این خبرگزاری می‌افزاید، اما احمدی‌نژاد «همچون برخی موارد دیگر در این مسئله نیز به‌ نحو دیگری عمل کرد و همین مسئله موجب بروز تردیدها و شبهات فراوان میان بدنه نیروهای انقلاب شد.»

در این یادداشت همچنین آمده است: «احمدی‌نژاد نه‌ تنها نظر صریح رهبر درباره کاندیداتوری خود را به اطلاع هواداران نرساند، بلکه حتی… در برخی موارد با یک ‌سری اشارات و الفاظ، غیرمستقیم این موضوع را رد» کرد.

محمود احمدی‌نژاد در شرایطی خود را آماده حضور در انتخابات آینده ریاست جمهوری می‌کرد که برخی اعضای برجسته جریان محافظه‌کار اعلام کرده بودند از نامزدی وی در این دوره از انتخابات حمایت نخواهند کرد.

آنها همچنین احتمال رد صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان را نیز مطرح کرده بودند، شورایی که احمد جنتی به عنوان دبیر آن در سال ۱۳۸۸ به طور تلویحی از نامزدی احمدی‌نژاد حمایت کرده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG