لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۰۲

دو روز پس از حملات تهران، خامنه‌ای به خانواده قربانیان تسلیت گفت


دو روز پس از مرگ ۱۷ شهروند در حمله داعش به مجلس ایران و آرامگاه آیت‌الله خمینی، رهبر جمهوری اسلامی در پیامی به خانواده این قربانیان تسلیت گفته و پیش‌بینی کرد که این گونه حملات باعث «افزایش نفرت» از آمریکا و عربستان سعودی شود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی مورخ جمعه، ۱۹ خرداد، حملات روز چهارشنبه در تهران را «نشانه‌ آشکاری» از «کینه و دشمنی خباثت‌آلود مزدوران استکبار» با مردم ایران، جمهوری اسلامی و رهبر فعلی و سابق آن دانست.

پیام رهبر جمهوری اسلامی در حالی دو روز پس از حوادث مرگبار روز چهارشنبه در تهران منتشر می‌شود که پیام تسلیت آیت‌الله خامنه ای در مواردی چون درگذشت روحانیون سرشناس معمولا چند ساعت پس از مرگ آنان صادر می‌شود.

عدم صدور پیام بهنگام در کنار اعلام نشدن عزای عمومی به مناسبت حوادث چهارشنبه در تهران موضوعی است که انتقادات زیادی را در شبکه‌های مجازی به دنبال داشته است.

آقای خامنه‌ای روز چهارشنبه نیز در دیدار خود با عده‌ای دانشجو حملات همزمان به آرامگاه روح‌الله خمینی و مجلس را «ترقه‌بازی» خواند، گفته‌ای که انتقادهای زیادی به دنبال داشت.

ساعاتی پس از این انتقادها، از متن خبر کامل سخنان وی واژه «ترقه‌بازی» حذف و به جای آن عبارت «اتفاقات امروز» جایگزین شد.

رهبر جمهوری اسلامی در پیام روز جمعه تاکید می‌کند که این گونه حملات «بسی کوچک‌تر از آن است که در عزم ملت ایران خللی ایجاد کند» و «نتیجه‌ قطعی این‌ها چیزی جز افزایش نفرت از دولت‌های آمریکا و عوامل آنان در منطقه همچون سعودی نیست».

در حالی که گروه حکومت اسلامی، حاکمان عربستان سعودی را «دشمن» توصيف کرده، برخی از نمایندگان مجلس و رسانه های وابسته به اصولگرایان،عربستان سعودی را به نقش داشتن در حملات روز چهارشنبه تهران متهم کرده اند.

وزارت اطلاعات ایران نیز در بیانیه خود عبارت «تروریست سابقه‌دار وابسته به گروه های وهابی و تکفیری» را برای توصیف عاملان این حملات به کار برده است، عبارتی که معمولا مقامات جمهوری اسلامی درباره گروه‌های سنی «وابسته» به عربستان سعودی به کار می برند.

اما این موضع‌گیری مقامات جمهوری اسلامی در حالی صورت می‌گیرد که در ویدئوی منسوب به عاملان حملات تهران، یکی از این افراد تهدید می کند که بعد از ایران نوبت «آل سعود» (عربستان سعودی) است.

وزارت اطلاعات ایران نام کوچک عاملان حملات روز چهارشنبه را منتشر کرده و رضا سیف‌اللهی، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، اعلام کرده که این افراد «ایرانی» بودند.

دیدن نظرات (۵۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG