لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۵۴

«معرفی شرکت‌های ایرانی شریک خارجی‌ها» در بخش انرژی کشور


غلامرضا منوچهری

معاون شرکت ملی نفت ایران تایید کرد که پنج شرکت ایرانی به عنوان شریک سرمایه‌گذاران خارجی در بخش انرژی ایران معرفی شده‌اند. با این حال فهرست نهایی این شرکت‌ها هنوز آماده نیست.

غلامرضا منوچهری، معاون شرکت ملی نفت، در مصاحبه با روزنامه بریتانیایی فایننشل تایمز گفت که سه شرکت مورد حمایت دولت یعنی پتروایران، پتروپارس و مپنا از جمله این شرکت‌ها هستند، اما اضافه کرد که لیست نهایی در حال تکمیل شدن است.

لیست اعلام شده به وسیله آقای منوچهری همچنین شامل شرکت‌های داناانرژی، جهان پارس، و پتروگهر است، اما این لیست هنوز از طرف وزارت نفت تایید نشده است.

این گزارش که روز جمعه، چهارم تیرماه، منتشر شد، می‌گوید که شرکت‌های بزرگ غربی مانند بریتیش پترولیوم، توتال فرانسه و انی ایتالیا منتظر اعلام اسامی شرکای ایرانی خود هستند تا پس از سال‌ها تحریم علیه ایران در پروژه‌های نفت و گاز این کشور عضو اوپک سرمایه‌گذاری کنند.

بسیاری از تحریم‌ها علیه تهران پس از توافق با قدرت‌های جهانی در سال گذشته بر سر برنامه اتمی موسوم به برجام برداشته شد.

حال ایران که چهارمین دارنده ذخایر نفتی و بزرگ‌ترین دارنده ذخایر گازی جهان است، در پی جذب سرمایه‌گذاران خارجی است، اما هنوز مدل جدید قراردادهای خود را اعلام نکرده است.

ایران از ژانویه تاکنون صادرات نفت خود را تقریبا دو برابر کرده و به بیش از دو میلیون بشکه در روز رسانده است و قصد دارد با جذب حدود ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی تولیدش را در پنج سال آینده دست‌کم روزانه به میزان ۶۰۰ هزار بشکه افزایش دهد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، روز یک‌شنبه گفت که ایران که زمانی دومین تولیدکننده بزرگ اوپک بود در سه ماه آینده نخستین قرارداد پس از تحریم‌ها را با یک شرکت خارجی امضا خواهد کرد.

گزارش تازه فایننشل تایمز می‌افزاید که، علی‌رغم توافق اتمی، شرکت‌های بزرگ انرژی آمریکا، شامل اکسان موبیل و شوران، باید بیش از دیگران منتظر بمانند، زیرا تحریم واشینگتن در مورد معامله نکردن شرکت‌های آمریکایی با ایران، جز موارد معدودی همچون شرکت‌های هواپیمایی، هنوز پابرجاست.

بنا به گزارش رسانه‌های ایران، پتروپارس، دیگر شرکت دولتی، با یک شرکت آلمانی تفاهم‌نامه امضا کرده است و با شرکت‌های بزرگ غربی درحال مذاکره است.

مپنا نیز یک گروه متشکل از شرکت‌هایی است که در زمینه انرژی و زیرساخت سرمایه‌گذاری می‌کنند. در ماه مارس، مپنا توافقی با زیمنس امضا کرد که بر مبنای آن شرکت آلمانی دو توربین گازی برای نیروگاهی در شهر بندرعباس در جنوب ایران خواهد ساخت.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG