لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۱۴

اعتراض به شرایط نگهداری نرگس محمدی در بیمارستان


نرگس محمدی به همراه فرزندانش
نرگس محمدی به همراه فرزندانش

کانون مدافعان حقوق بشر ضمن اعتراض به شرایط نگهداری نرگس محمدی، نایب رئیس زندانی این کانون، در بیمارستان از جمله بستن «دست و پای» او به تخت خبر داد که خانم محمدی در بیمارستان «سه بار به صورت شدید» دچار تشنج شده است.

بر اساس گزارش‌ها، نرگس محمدی از روز یک‌شنبه، ۱۹ مهر، در پی ابتلا به «تشنج» در زندان اوین و با چند روز تاخیر در اجرای «دستور پزشکان متخصص» به بیمارستان منتقل و بستری شده است.

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، گفته است که ایجاد شرایط نامناسب مانند «بستن به تخت»، روند درمان او را عقب می‌اندازد.

کانون مدافعان حقوق بشر به ریاست شیرین عبادی پیش از این نیز با اشاره به دو بیماری «آمبولی ریه» و «فلج عضلانی» خانم محمدی اعلام کرده بود که این بیماری‌ها در فضای زندان و محیط‌های تنش‌زا «تشدید» می‌شود و «می‌توانند جان بیمار را به خطر بیندازند».

این کانون همچنین در اطلاعیه‌ای که روز جمعه، ۲۴ مهر، در وب‌سایت خود منتشر کرد از مقام‌های مسئول خواسته است تا در بیمارستان «شرایط بدون تنش» را برای درمان خانم محمدی ایجاد کنند.

به گفته این کانون، «دست و پای» نرگس محمدی «با وجود اعتراض‌های پزشک‌های معالج» به تخت بسته شده و یک مأمور زن نیز به‌صورت ۲۴ساعته در کنار تخت او حضور دارد.

بر اساس این گزارش، ادامه این شرایط موجب شده است تا خانم محمدی «سه بار به صورت شدید» در بیمارستان دچار تشنج شود و پزشک‌ها معتقد هستند که «ادامه این وضعیت... سلامت و بهبود او را در پی نخواهد داشت».

در همین حال کانون مدافعان حقوق بشر با اشاره به این که هزینه بیمارستان و آزمایش‌ها از خانواده خانم محمدی «مطالبه شده» تاکید کرد که مداوای زندانیان «بر عهده اداره زندان‌هاست» و مطالبه هزینه بیمارستان «عملی خلاف قانون است».

بر اساس این گزارش، در روزهای گذشته به برخی از اعضای خانواده نرگس محمدی «به صورت محدود» اجازه ملاقات با او در بیمارستان داده شده است، اما او همچنان دسترسی به تلفن ندارد تا بتواند با فرزندان هشت ساله‌اش صحبت کند.

بر اساس گزارش‌ها، نرگس محمدی از سال ۸۹ و پس از نگهداری در سلول‌های انفرادی بند ٢٠٩ دچار بیماری‌های عصبی شده است.

خانم محمدی صبح روز ۱۵ ارديبهشت سال جاری در حالی در منزل خود بازداشت شد که دو روز پيش از آن دادگاهش در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به تعويق افتاده بود.

وی همچنین در سال ۹۰ به اتهام «اجتماع و تبانی عليه امنيت کشور»، «فعاليت تبليغی عليه نظام» و «عضويت در کانون مدافعان حقوق بشر» ابتدا به ۱۱ سال حبس متهم شده بود، اما اين حکم اسفندماه‌‌ همان سال به شش سال حبس کاهش يافت.

خانم محمدی سال ۹۱ برای اجرای حکم زندانش به زندان اوين و سپس به زندان زنجان منتقل شد، اما به دليل بيماری در مردادماه ۹۱ با قرار وثيقه ۶۰۰ ميليون تومانی آزاد شده بود.

XS
SM
MD
LG