لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۰۳

ناصر کاتوزیان، از نویسندگان پیش‌نویس قانون اساسی ایران، درگذشت


ناصر کاتوزیان

ناصرکاتوزیان، حقوقدان برجسته و یکی از تدوین‌کنندگان قانون اساسی جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه، ۱۱ شهریور، در هشتاد و هفت سالگی، به دنبال بیماری ذات‌الریه درگذشت.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، خبر داد که پیکر آقای کاتوزیان صبح پنج‌شنبه از مقابل دانشکده حقوق دانشگاه تهران تشییع می‌شود.

به گزارش این خبرگزاری، وی در هفته‌های اخیر به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بود و پس از چند روز به منزل منتقل شد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، نیز با معرفی آقای کاتوزیان به عنوان «پدر علوم حقوق ایران» نوشت که او نخستین دانشجوی ایرانی بود که موفق به اخذ مدرک دکترای حقوق در ایران و دانشگاه تهران شد.

ناصر کاتوزیان که از جمله تهیه‌کنندگان پیش‌نویس اول قانون اساسی جمهوری اسلامی است پس از انقلاب فرهنگی به مدت ۱۱ سال از حضور در مجامع علمی و دانشگاهی کشور محروم بود.

پس از آن در سال ۱۳۸۳ نشان درجه یک دانش، از سوی محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت، به آقای کاتوزیان اهدا شد.

سال ۱۳۸۴ نیز در برنامه ویژه بزرگداشت شخصیت‌های علمی و فرهنگی ایران که توسط انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران برگزار می‌شود، از چهل سال فعالیت علمی و فرهنگی ناصر کاتوزیان تجلیل شد.

آقای کاتوزیان در این مراسم در سخنانی از این که علم حقوق در جامعه مورد بی‌مهری قرار گرفته، انتقاد کرد.

ناصر کاتوزیان در ۱۳۰۶ خورشیدی در تهران متولد شد و در سال ۱۳۳۹ با دفاع از رساله دکتری خود با عنوان «وصیت» به اخذ عنوان دکتری حقوق نایل شد.

او حدود ۴۵ جلد کتاب تألیف کرد که اکثر آنها از جمله کتب آموزشی دانشگاه‌های ایران است.

آن طور که وب‌سایت فرارو نوشته است، ناصر کاتوزیان در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی در سال ۱۳۵۸ شرکت کرده و در فهرست نامزدهای مورد حمایت جبهه ملی ایران، نهضت آزادی و سازمان مجاهدین خلق قرار داشت، اما موفق به راهیابی به مجلس نشد.

الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رئیس جمهوری ایران، روز دوم شهریور ضمن عیادت از آقای کاتوزیان گفته بود که حسن روحانی علاقه‌مند بوده که شخصا به عیادت وی بیاید، اما به دلیل فشردگی برنامه‌ها در ایام هفته دولت موفق نشده است.

دیدن نظرات (۱۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG