لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۱۸

عراقچی: موضوع دسترسی به دانشمندان و مراکز نظامی در دستور کار نیست


عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده اتمی ایران می‌گوید گفته‌های رهبر جمهوری اسلامی درباره عدم اجازه دسترسی به دانشمندان هسته‌ای ایران و بازدید از مراکز نظامی به «طرف‌های مقابل» منتقل شده و این موضوعات «به هیچ وجه در دستور کار نیست».

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، عباس عراقچی روز جمعه، ۸ خرداد، همچنین خبر داد که با ایده «دسترسی مدیریت شده» به مراکز نظامی ایران «در تهران» موافقت نشده است.

آقای عراقچی با اشاره به «لیست راه حل‌ها» برای حل موضوع ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی ایران یاPMD افزود: «یک راه حل که طرف مقابل ما مطرح کرد این بود که لیستی از افراد و مراکز مشخص شود و آژانس بتواند به آنها دسترسی مدیریت شده داشته باشد.»

به گفته آقای عراقچی، در «دسترسی مدیریت‌شده»، اجازه کسب اطلاعات از «محیط پیرامونی» به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی داده نمی‌شود و آنان در «یک محدوده کاملا مشخص» وظیفه خود را انجام می دهند.

وی اضافه کرد: «این پیشنهاد در تهران مورد موافقت واقع نشد، ما روی ایده های دیگر کار می کنیم و به طرف مقابل هم صریح گفته‌ایم.»

آقای عراقچی شامگاه دوشنبه، چهارم خرداد، نیز بدون اشاره به جزئیات گفته بود که «یک سری راه حل‌ها» برای حل موضوع ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی ایران یا PMD «در تهران مورد پذیرش» قرار نگرفته است.

گفته‌های این عضو ارشد تیم مذاکره ایران در حالی است که او و همچنین محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در هفته های گذشته بارها از «دسترسی مدیریت شده» به مراکز نظامی ایران بر اساس پروتکل الحاقی سخن گفته و اعلام کرده بودند که منظور از «دسترسی» نه بازرسی، بلکه «نمونه‌‌‌برداری محیطی» است.

آقای عراقچی در روزهای گذشته همچنین از احتمال منتفی شدن توافق با گروه ۵+۱ در صورت پذیرفته نشدن پروتکل الحاقی سخن گفته است.

با این حال آیت‌‌الله علی خامنه‌ای مصاحبه با دانشمندان هسته ای ایران و بازرسی از مراکز نظامی ایران را منتفی دانسته و یکی از فرماندهان سپاه پاسداران نیز بازرسی از این مراکز «تحت هر عنوانی»را «در حکم جاسوسی»‌ دانسته است.

در حمایت از این سخنان رهبر جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه تجمعی با عنوان «اجازه نمی دهیم» با سخنرانی منتقدان تیم مذاکره کننده اتمی ایران در مشهد برگزار شد و بر اساس گزارش‌ها قرار است تجمع مشابهی نیز روز شنبه در قم برگزار شود.

این در حالی است که بر اساس گفته‌های محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، و همچنین گزارش رسانه ها، در دولت سابق ایران، مأموران آژانس با دانشمندان هسته‌ای ایران مصاحبه کرده‌اند.

آقای عراقچی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: «آن چه که توسط مقام معظم رهبری بیان شد در عدم دسترسی به افراد برای مصاحبه و در عدم بازرسی و یا بازدید از مراکز نظامی، این دستورالعمل بسیار جدی و قاطع ما است و به طرف‌های مقابل هم کاملا منتقل شده است که این به هیچ وجه در دستور کار ما نیست.»

وی اضافه کرد: «روی راه حل های جایگزین دیگری که نگرانی های امنیتی و دغدغه های موجود را برطرف کند... کار می‌کنیم.»

عضو ارشد تیم مذاکره کننده اتمی ایران تاکید کرد: «اگر بتوانیم به راه حل ها برسیم، طبعا اجرا خواهیم کرد، وگرنه مذاکرات را ادامه می دهیم تا به یک راه حل مقبول برسیم.»

گفته‌های آقای عراقچی در حالی بیان می‌شود که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، و تعدادی از مقامات آمریکایی تاکید کرده اند که پذیرش بازدید از مراکز نظامی ایران، باید جزئی از توافق نهایی ایران وگروه ۵+۱باشد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG