لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۶:۴۴

عضو تیم مذاکره ایران: نگارش متن توافق اتمی نهایی آغاز شد


یک عضو تیم مذاکره‌کننده اتمی ایران خبر داد که از روز پنج‌شنبه، سوم اردیبهشت، نگارش متن توافق نهایی ایران و گروه ۵+۱ که مقامات وزارت خارجه ایران از آن به عنوان «برجام - برنامه جامع اقدام مشترک» نام می‌برند آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، حمید بعیدی‌‌نژاد، از مدیران کل وزارت خارجه و عضو تیم مذاکره ایران، با اشاره به مذاکرات عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، دو عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده اتمی ایران، با هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در روز چهارشنبه گفت که تدوین متن توافق نهایی «عملا» از روز پنج‌شنبه آغاز شد.

وی در این باره که نگارش متن از چه بخشی شروع شده گفت: «این جزئیاتی است که در ذیل مذاکرات مطرح است. به هر حال تدوین متن آغاز شده و صبحت‌هایی هم شده که تا حدی کار به چه صورتی تداوم پیدا کند.»

آقای بعیدی‌نژاد «اولویت» تیم مذاکره‌کننده اتمی ایران را مشخص شدن «جزئیات بیشتری» از نحوه لغو تحریم‌های ایران ذکر کرد.

تیم مذاکره‌‌کننده اتمی ایران به ریاست عباس عراقچی برای برگزاری اولین دور مذاکرات اتمی با گروه ۵+۱ پس از تفاهم اتمی لوزان، بامداد چهارشنبه وارد وین شد و قرار است جمعه به تهران بازگردد.

به گفته خبرگزاری دولتی ایرنا، تیم مذاکره ایران روز پنج‌شنبه با تیم مذاکره‌کننده آمریکا به ریاست وندی شرمن، معاون وزارت خارجه آمریکا، گفت‌وگو خواهد داشت.

پیش از این عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، تحریم‌ها را «صدر دستور کار» این دور از مذاکرات اتمی در وین دانسته بود.

وی تاکید کرده بود که تیم مذاکره‌ ایران در مورد «جزئیات» مرتبط با لغو تحریم‌ها از تیم مذاکره‌کننده آمریکا «اطلاعات دقیق و روشنی» را «مطالبه» خواهد کرد.

لغو تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران بلافاصله پس از توافق نهایی احتمالی با قدرت‌های جهانی، از تاکیدات اصلی رهبر جمهوری اسلامی و رئیس جمهوری ایران است.

اما آمریکا اعلام کرده که در صورت دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران لغو تحریم‌های تهران مرحله به مرحله انجام خواهد شد.

تیم مذاکره‌کننده ایران روز یک‌شنبه آینده همراه با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، عازم نیویورک می‌شود تا مذاکرات را در آنجا پی بگیرد.

ایران و گروه ۵+۱پس از رسیدن به چارچوب توافق هسته‌ای در لوزان سوئیس، اکنون تا یازدهم تیرماه فرصت دارند بر سر جزئیات مذاکره کنند و به توافقی جامع و نهایی برای کنترل و نظارت بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی دست یابند.

XS
SM
MD
LG