لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۰۲

سفر دو مقام ارشد آمریکایی به اسرائیل در آستانه مذاکرات اتمی


سوزان رایس
در آستانه دور دیگری از مذاکرات ایران با شش قدرت جهانی بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی، مقامات ارشد آمریکایی برای رایزنی با دولتمردان اسرائیل به بیت‌المقدس سفر می‌کنند.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص روز جمعه، دوازدهم اردیبهشت، خبر داد که سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا، و وندی شرمن، رئیس هیئت آمریکایی در مذاکرات با ایران، روز پنج‌شنبه، ۱۸ اردیبهشت، به اسرائیل می‌روند.

به نوشته هاآرتص، رایس و شرمن در صدر هیئت آمریکایی می‌خواهند به مدت دو روز در رایزنی با مقامات اسرائیل از آخرین مواضع این کشور در خصوص برنامه اتمی ایران آگاه شوند.

بر اساس این گزارش، رایس در کنار دیدار با یوسی کهن، مشاور جدید امنیت ملی اسرائیل، دیدار جداگانه‌ای نیز با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، خواهد داشت.

این نخستین بار است که خانم رایس در این مقام به اسرائیل سفر می‌کند.

یک هفته پس از سفر رایس و شرمن به اسرائیل، قرار است در بیست و سوم اردیبهشت، دور چهارم از مذاکرات ایران و گروه کشورهای ۵+۱ در وین، پایتخت اتریش، برگزار شود؛ برای این دور، نشست‌هایی چهار روزه برنامه‌ریزی شده است.

طرفین مذاکره اعلام کرده‌اند که در این دور تنظیم پیش‌نویس متن نهایی توافق اتمی آغاز می‌شود.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در روزهای گذشته در مقاله‌ای در نشریه آمریکایی «فارن افرز [روابط خارجی]» تاکید کرد که دستیابی به توافق هسته‌ای نهایی امکان‌پذیر است، و از غرب خواست «این فرصت را از دست ندهد».

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، نیز هفته گذشته در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت که دستیابی به پیمان نهایی، به وجود اراده کافی در طرفین مذاکره بستگی دارد، چرا که ایران می‌خواهد هرچه زودتر به این پیمان دسترسی یابد.

در همین حال دولت آمریکا تایید کرده است که مذاکرات «بسیار جدی»، «صادقانه» و کم‌سابقه‌ای بر سر جزئیات برنامه اتمی ایران در جریان است، اما نسبت به دستیابی به پیمان نهایی تردیدهایی نشان داده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز جمعه، دوازدهم اردیبهشت، در دیدار با باراک اوباما در کاخ سفید بر اهمیت مذاکرات اتمی با ایران تاکید کرد، ولی گفت، در صورت ناکامی، تحریم‌هایی که به تازگی لغو شده دوباره تشدید خواهد شد.

بر اساس پیمان موقتی اتمی سوم آذر، بیست و چهارم نوامبر، سال گذشته ایران و شش قدرت مذاکره‌کننده شش ماه برای دستیابی به پیمان جامع هسته‌ای مهلت دارند.

این در حالی است که نخست وزیر اسرائیل پیمان موقتی را «اشتباه تاریخی» نامیده و گفته است که انتظار دارد در پیمان نهایی اتمی این اشتباه «جبران» شود.
XS
SM
MD
LG