لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۰۴

«ابراز نگرانی» در کنگره آمریکا از افزایش صادرات نفت ایران


گزارش نهادها و رسانه‌های بین‌المللی حاکی از افزایش چشمگیر و متمادی صادرات نفت ایران در چهار ماه گذشته نگرانی برخی از اعضای کنگره آمریکا را به دنبال داشته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در این زمینه از نگرانی دو عضو کنگره آمریکا و قصد آنها برای سوال از معاون وزارت خارجه این کشور در این باره خبر داده است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه، ۹ اسفندماه، گزارش داد که صادرات ایران به کشورهای آسیایی در ماه ژانویه نسبت به زمان مشابه در سال گذشته تا ۲۲ درصد افزایش یافته است.

این گزارش بر اساس آمارهای دولتی و منابع صنعتی می‌گوید که ماه گذشته چین، هند، ژاپن و کره جنوبی مجموعا روزانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده‌اند، در حالی که این رقم در ژانویه سال گذشته یک میلیون و ۳۰ هزار بشکه بوده است.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، متوسط صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۳ حدود یک میلیون و ۷۰ هزار بشکه در روز بود. این رقم در ژانویه به یک میلیون و ۳۲۰ هزار بشکه رسیده است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که انتظار مقامات آمریکایی بعد از توافق اتمی که روز ۲۴ نوامبر میان ایران و شش قدرت جهانی حاصل و از ۲۰ ژانویه گذشته به اجرا گذاشته شد، بر این بود که حجم صادرات نفت ایران در دوره شش ماهه این توافق حدود یک میلیون بشکه در روز بماند.

اما این گزارش می‌نویسد که بر اساس آمارهای دولتی، واردات نفت چین از ایران طی چهار ماه (از نوامبر ۲۰۱۳) گذشته نسبت به ماه‌های قبل آن تا ۳۰ درصد افزایش یافته و برخی گزارش‌ها حاکی است که واردات نفت هند از ایران نیز طی ماه ژانویه دو برابر افزایش داشته است.

در همین زمینه، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که افزایش چشمگیر صادرات نفت ایران بعد از توافق موقت هسته‌ای باعث نگرانی‌هایی در میان برخی از اعضای کنگره آمریکا بوده است.

دستیاران دو عضو کنگره آمریکا بدون ذکر نام‌شان به آسوشیتدپرس گفته‌اند که این نمایندگان تصمیم گرفته‌اند طرح سوال از وندی شرمن، مسئول مذاکرات هسته‌ای آمریکا با ایران، و همچنین دیوید کوهن، معاون خزانه‌داری این کشور، را مطرح کنند.
XS
SM
MD
LG