لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۵۵

کاهش «۱۵ درصدی» صادرات نفت ایران به آسیا در سال ۲۰۱۳


خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی می‌گوید که کشورهای آسیایی که بزرگ‌ترین واردکننده نفت ایران هستند، در سال ۲۰۱۳ خرید نفت از جمهوری اسلامی را تا ۱۵ درصد کاهش داده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه، ۱۱ بهمن‌ماه، بر اساس آمار گمرکی و صنعتی کشورهای آسیایی مشتری نفت ایران گزارش داد که چین، هند، ژاپن و کره جنوبی در سال گذشته میلادی مجموعا روزانه ۹۳۵ هزار و ۸۶۲ بشکه نفت از ایران وارد کرده‌اند که به معنای کاهش ۴۶ میلیارد دلاری درآمد نفت در مقایسه با پیش از تحریم است.

این گزارش می‌گوید با وجود تعلیق برخی تحریم‌های غرب علیه ایران، انتظار نمی‌رود که مشتریان آسیایی ایران سریعا واردات نفت از ایران را افزایش دهند، اما در سال جاری پیش‌بینی می‌شود صادرات نفت ایران مقداری افزایش یابد.

بر اساس آخرین گزارش آژانس جهانی انرژی که اول بهمن‌ماه منتشر شد، کل صادرات نفت (با احتساب میعانات گازی) ایران در سال گذشته کلا روزانه یک ميليون و ۷۰ هزار بشکه بوده است.

این گزارش می‌گوید که صادرات نفت ایران در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۳ به صورت متوالی، اما به مقدار اندک افزایش یافته است، به طوری که در آخرین ماه سال گذشته صادرات نفت جمهوری اسلامی به یک میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه رسید.

تانیر ییلدیز، وزیر انرژی ترکیه، پنجمین واردکننده بزرگ نفت ایران، روز ۹ دی‌ماه در مصاحبه با کانال ۲۴ تلویزیون ترکیه اعلام کرد که این کشور در سال گذشته میلادی روزانه ۱۰۵ هزار بشکه واردات نفت به ارزش ۳.۱ میلیارد دلار از ایران داشته است. ترکیه در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۸۰ هزار بشکه نفت از ایران می‌خرید و در سال ۲۰۱۲ این رقم ۱۴۰ هزار بشکه بود.

کشورهای غربی روز ۳۰ دی‌ماه برخی تحریم‌ها علیه ایران را تعلیق کردند، از جمله تحریم پوشش بیمه نفتکش‌ها، اما رویترز می‌نویسد که برخی کارشناسان حوزه انرژی تردید دارند که ایران بتواند حجم صادرات نفت خود را به دوران قبل از تحریم‌ها برساند.

فریدون فشارکی، رئیس بنیاد «گلوبال انرژی فکتز» در ژاپن، به این خبرگزاری گفته است که «دلیلی نمی‌بینم که مذاکرات (هسته‌ای) نتیجه قابل توجهی در (افزایش چشمگیر) صادرات نفت ایران داشته باشد».

به گفته وی، «این [احیای حجم صادرات روزانه نفت ایران به ۲.۲ میلیون بشکه قبل از تحریم‌ها] می‌تواند چندین سال طول بکشد و حجم قابل ملاحظه‌ای از نفت ایران نمی‌تواند وارد بازار شود، اما احتمالا تولید نفت ایران تحت تاثیر تفاهم هسته‌ای اخیر ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد».

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، نیز در گزارش ماهانه خود که روز ۲۶ دی‌ماه منتشر شد، اعلام کرد که تولید نفت ایران در سه ماهه آخر ۲۰۱۳ مقداری افزایش یافته و از دو ميليون و ۶۷۹ هزار بشکه به دو ميليون و ۷۳۰ هزار بشکه در روز رسيده است.

هفته گذشته دبیرکل اوپک نیز گفت که تا حدودی جا برای افزایش تولید نفت ایران وجود دارد. ایران قبل از تحریم‌ها روزانه حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه تولید نفت داشت.

رویترز درباره جزئیات خرید نفت ایران توسط کشورهای آسیایی می‌نویسد که چین واردات نفت از ایران را با ۲.۲ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۲ به ۴۲۸ هزار و ۸۴۰ بشکه رسانده، هند با ۳۸ درصد کاهش به ۱۹۵ هزار و ۶۰۰ هزار بشکه کاهش داده، کره جنوبی با ۱۴.۳ درصد کاهش به حدود ۱۳۴ هزار بشکه و ژاپن با ۶.۴ درصد کاهش به ۱۷۷ هزار و ۴۱۴ هزار بشکه در روز رسانده است.

دولت روحانی در لایحه بودجه سال ۹۳ صادرات روزانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی را هدف‌گذاری کرده است.
XS
SM
MD
LG